Ministria ruse e mbrojtjes ka pohuar se forcat e saj kanë marrë kontrollin e plotë të qytetit lindor të Ukrainës Avdiivka.

Sergei Shoigu, ministri i mbrojtjes, i tha Kremlinit se forcat ruse tani po punojnë për të pastruar xhepat e fundit të rezistencës në fabrikën e koksit dhe kimikateve Avdiivka, deklaruan zyrtarët në një deklaratë, shkruan Sky News.

Më herët, shefi ushtarak i Ukrainës theksoi se po tërhiqte trupat nga qyteti lindor që ata mbronin për katër muaj. 

Ai tha se vendimi ishte marrë për t’u larguar për të shpëtuar jetën e ushtarëve, për të cilin Volodymyr Zelenskyy tha se ishte “vendimi i duhur”.

Trupat ruse më pas u filmuan duke ngritur flamurin e vendit të tyre në qytet, u shfaqën video në mediat sociale.

SHBA-ja e ka përshkruar zhvillimin si “fitimet e para të dukshme të Rusisë në muaj”.