Dita e enjte e 28 shtatorit pritet të karakterizohet nga mot i paqëndrueshëm.

Priten reshje të dobëta në qarqet Dibër, Berat, Korçë, Vlorë dhe Gjirokastër dhe lokale të dobëta në qarqet e tjera.

Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë: në bregdet 21-28 °C, në vendet e ulëta 18-30 °C dhe në vendet malore 13-21 °C.

Era pritet të jetë e lehtë deri mesatare.