Misionet luftarake të NATO-s  për të përgjuar avionët rusë që i afrohen hapësirës ajrore aleate në rajonin e Balltikut u rritën me 20-25% në tremujorin e parë të vitit 2024, tha sot një burim i NATO-s, duke ia atribuar rritjen e aktivitetit rus një rritje në stërvitjet ushtarake të Aleancës. Megjithatë, ai nuk përmendi një numër specifik të përgjimeve.

Në vitin e kaluar, NATO tha se avionët aleatë ishin ngritur të paktën 300 herë për të identifikuar dhe përgjuar avionët rusë, kryesisht mbi Balltik.

Më pas pati një ndryshim alarmues në llojin e avionëve rus që u vunë re pranë kufijve të vendeve aleate, tha zyrtari për agjencinë e lajmeve Reuters në kushte anonimiteti. Ndryshe nga e kaluara, shumica e përgjimeve përfshinin avionë zbulues dhe transportues dhe jo avionë luftarakë ose bombardues strategjikë.

Mendohet se ndryshimi në sjellje është për shkak se Moska ka nevojë për bombarduesit dhe avionët e saj luftarakë për sulmet e saj në Ukrainë, ku konflikti është përshkallëzuar.

Pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës në shkurt 2022, NATO forcoi forcat e saj në krahun e saj lindor, duke vendosur më shumë avionë luftarakë dhe sisteme të mbrojtjes ajrore atje.

Më parë këtë vit, NATO kreu stërvitjen e saj më të madhe ushtarake që nga epoka e Luftës së Ftohtë, duke përfshirë rreth 90,000 trupa.