Pjesëmarrja e Gjermanisë në Euro 2024 si vend pritës ka përfunduar në fazën çerekfinale në duart e Spanjës.

Rezultati do të thotë gjithashtu se Dani Carvajal dhe Nacho i kanë dhënë fund karrierës së Toni Kroos, i cili tani ka luajtur ndeshjen e tij të fundit pas 17 vitesh futboll.

Kroos ishte në qendër të aksionit që në minutën e tretë, kur rrafshoi mesfushorin e FC Barcelona, ​​Pedri, në një ndërhyrje të hershme që e detyroi spanjollin të largohej nga fusha e lojës.

Gjermani shmangu një karton të verdhë për sfidën, por ai çoi në prezantimin e Dani Olmo, i cili do të vazhdonte të shënonte golin e hapjes së Spanjës më vonë në barazim.

Sulmuesi i RB Leipzig siguroi një përfundim të mirë nga buza e zonës në këndin e poshtëm, gjë që e la Manuel Neuer pa asnjë shans për të arritur gjuajtjen e tij, por Julian Wirtz barazoi pas vdekjes, pasi topi ra në zonën e tij brenda vetëm disa minutave.

Në kohën shtesë, të dyja skuadrat luftuan fort me Gjermaninë që kishte kontrollin më të mirë të topit, por nuk arriti ta kthejë atë në raste të qarta.

Rasti erdhi në minutën e 119-të, kur Antonio Rüdiger nuk kërceu dhe lejoi që krosi i Dani Olmos të arrinte Mikel Merino në zonë për të hyrë me kokë.

Kjo ishte paraqitja e fundit e Toni Kroos në karrierë, duke ulur perden e një udhëtimi të jashtëzakonshëm që e çoi atë nga Bayer Leverkusen dhe Bayern Munich në Gjermani në Real Madrid në Spanjë.

Si gjithmonë, ai përfundoi më shumë pasime se kushdo tjetër me 76, dhe një shkallë përfundimi 92%, duke krijuar dy shanse në proces edhe pse shokët e tij të skuadrës nuk mundën të përfundonin.