Sipas Meteoalb, vendi këtë të hënë do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të me diell në të gjithë territorin.

Temperaturat nuk do të pësojnë ndryshime ku do të variojnë: në zonat malore, nga 10°C në 24°C, në zonat e ulëta nga 18°C në 30°C dhe në zonat bregdetare nga 22°C në 32°C.

Era do të fryjë në drejtim Veriperëndimor ndërsa forca e valëzimit në det do të jetë 2 ballë.