Balla: Sot përmbyllëm fazën e parë të riorganizimit të PS-së

16/11/2019 - 21:05

Pas mbylljes së procesit të votimit të delegatëve të kongresit të PS-së, sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Taulant Balla doli në një deklaratë për shtyp.

“Zgjedhjet e sotme me parimin “1 anëtar 1 votë”. U testua për herë të parë votimi elektronik në njësinë 8. Barazia gjinore, risia më e madhe e këtij procesi zgjedhor të brendshëm, 47% gra dhe vajza. Në stadin ku jemi kemi nevojë për riorganizim kapilar. PS e ka në ADN-në e saj parimin e shanseve të barabarta, kryesisht për gratë dhe vajzat. Nuk kishte asnjë incident në këtë proces zgjedhor të brendshëm. Sot ishim në lartësinë e detyrës së këtij organizimi të madh politik. PS shkolle e funksionimit demokratik. Sot përmbyllëm fazën e parë të procesit të riorganizimit të PS-së, me zgjedhjen e delegatëve”, tha Balla.

Më tej shtoi:

“Votimi elektronik dhe votimi nëpërmjet postës, demonstrim shumë i rëndësishëm. Sa herë PS ka zhvilluar zgjedhje ka qenë shkollë për gjithë klasën politike. Nuk është rregjistuar asnjë problematikë, proces i rregullt me standarde të larta; dy risitë që shënoi ky proces, testimi i teknologjisë në votimin elektronik, barazia gjinore risia me e madhe e këtij procesi. 47% e kandidateve gra dhe vajza. Procesi i këtyre zgjedhjeve rëndësi të veçantë, për pjesën e dytë të procesit. Ne stadin aktual të PS-së ka nevojë për energjizim. 706 delegate te zgjedhur, 353 gra dhe vajza, 353 burra dhe djem. Në përfundim dua të falenderoj të gjithë themeluesit e partisë sonë. Kjo shkollë jete dhe politike çdo ditë e më shumë në funksion të njerëzve që janë të ftuar të kontribuojnë.”

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përmes një deklaratë për mediat, Partia Agrare Ambinetaliste thotë se qeveria shqiptare ka braktisur bujqësinë.

Pavarësisht propozimit të mazhorancës ndaj opozitës parlamentare për një konsensus reciprok, PS i qëndron vendimit për të zbatuar marrëve

 Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu deklaroi gjatë fjalës në Kuvend se, përmes ndryshimeve në aktin norma

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj bën me dije se të gjithë shqiptarët mbi 75 vjeç që duhet të aplikojnë pas korrikut për letërnjoftime

Nga flotorja e Kuvendit, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu deklaroi se nuk do të rikthehet sërish izolimi dhe masat drastike p

Gjatë raportimit vjetor në Kuvend, kreu i AKEP, Tomi Frashëri ka sqaruar se pse lejoi mesazhin zanor sensibilizues me zërin e kryeministr

Zv.kryeministri, Erjon Braçe ka publikuar në Instagram një foto të një mjeku me veshjen mbrojtëse kundër Covid-19, por që sipas tij nuk e

Ditën e sotme ministrja e infrastrukturës, Belinda Balluku në seancën plenare iu është përgjigjur akuzave që kanë ardhur nga opozita për

Koha e shkurtër në dispozicion për deputetët e opozitës ka bërë që Kujtim Gjuzi të lërë fjalën gjatë debatit që po zhvillohej për raporti

Gjatë fjalës së tij në Kuvend, deputeti i opozitës parlamentare, Halit Valteri ka kërkuar shkrirjen e Avokatit të Popullit, ku ishte e pr