Balla: Sot përmbyllëm fazën e parë të riorganizimit të PS-së

16/11/2019 - 21:05

Pas mbylljes së procesit të votimit të delegatëve të kongresit të PS-së, sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Taulant Balla doli në një deklaratë për shtyp.

“Zgjedhjet e sotme me parimin “1 anëtar 1 votë”. U testua për herë të parë votimi elektronik në njësinë 8. Barazia gjinore, risia më e madhe e këtij procesi zgjedhor të brendshëm, 47% gra dhe vajza. Në stadin ku jemi kemi nevojë për riorganizim kapilar. PS e ka në ADN-në e saj parimin e shanseve të barabarta, kryesisht për gratë dhe vajzat. Nuk kishte asnjë incident në këtë proces zgjedhor të brendshëm. Sot ishim në lartësinë e detyrës së këtij organizimi të madh politik. PS shkolle e funksionimit demokratik. Sot përmbyllëm fazën e parë të procesit të riorganizimit të PS-së, me zgjedhjen e delegatëve”, tha Balla.

Më tej shtoi:

“Votimi elektronik dhe votimi nëpërmjet postës, demonstrim shumë i rëndësishëm. Sa herë PS ka zhvilluar zgjedhje ka qenë shkollë për gjithë klasën politike. Nuk është rregjistuar asnjë problematikë, proces i rregullt me standarde të larta; dy risitë që shënoi ky proces, testimi i teknologjisë në votimin elektronik, barazia gjinore risia me e madhe e këtij procesi. 47% e kandidateve gra dhe vajza. Procesi i këtyre zgjedhjeve rëndësi të veçantë, për pjesën e dytë të procesit. Ne stadin aktual të PS-së ka nevojë për energjizim. 706 delegate te zgjedhur, 353 gra dhe vajza, 353 burra dhe djem. Në përfundim dua të falenderoj të gjithë themeluesit e partisë sonë. Kjo shkollë jete dhe politike çdo ditë e më shumë në funksion të njerëzve që janë të ftuar të kontribuojnë.”

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Edi Rama është përfshirë në debate sot gjatë vizitës së tij në Laç, teksa është takuar me banorët e prekur nga tërmeti tragj

Kryetari i opozitës, Lulzim Basha ka uruar 29 vjetorin e themelimit të Partisë Demokratike.

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla së bashku me kryetarin e Bashkisë së Librazhdit, Kastriot Gurra dhe ba

Kryeministri Edi Rama ka vizituar sot banorët e Mamurrasit të prekur nga tërmeti, ndërsa ka parë nga afër situatën.

Në kryeqytet po mbahet takimi me ministrat e Mbrojtjes të vendeve të Kartës së Adriatikut, ku Shqipëria gjatë vitit 2019 ka kryesimin e n

Kryeministri Edi Rama ka pritur sot përfaqësues të unioneve të besimtarëve myslimanë nga disa vende të Europës, të cilët janë bërë bashkë

Në këtë fazë pas tërmetit të 26 nëntorit, drejtuesi i fondacionit Firdeus, Imami Elvis Naçi, theksoi se duhet koordinim mes palëve.

Ish-deputeti i PD, Oerd Bylykbashi, ka folur në lidhje me dëmet e tërmetit të 26 nëntorit, si dhe me veprimet e bëra nga ish-kryeprokuror

Aktivitetet e planifikuara për 11 dhjetorin, ditën e themelimit të Partisë Demokratike janë anuluar, dhe të gjitha fondet e përcaktuara p

Presidenti Ilir Meta deklaroi në emisionin Çim Peka Live në Syri TV se paralajmërimet e tij për tërmetet treguan se duhen dëgjuar ekspert