Bushati kritik në Kuvend: Po përjetojmë krizë vlerash

12/09/2019 - 11:22

Nga foltorja e kuvendit deputeti Ditmir Bushati ngriti shqetësimin për situatën në të cilën po kalon vendi, krizë vlerash, grykësi, pafytyrësi dhe përqëndrim i të ardhurave për një grusht njerëzish, sipas tij.

Bushati bëri thirrje për dakordësi për të përcaktuar qëllimet e shtetit për shumë vite më tej.

"Po përjetojmë krizës vlerash, jo nga mungesa e të mirave por nga mpirja që sjell mungesa e shpresës. Vjen nga grykësia dhe pafytyrësia dhe paaftësia për të ndërtuar një sistem vlerash. Na duhet të ndërtojmë një sistem vlerash ..nuk mund të përdorim patriotizëm fals. Na duhet të biem dakord bashkë e të përcaktojmë cilat janë qëllimet e vendit tonë... ku do të jetë Shqipëria dhe çfarë toke do të jetë. Izraeli një vend në mes shkretëtirës është vendi më i zhvillur në botë, sepse izraelitët vendosën një qëllim. Një objektiv kërkuan që vendin e tyre ta bëjnë vendin e dijes. Janë të domosdoshme objektivat që duhet të përcaktojë një kombi janë të domosdoshme dhe në këto objektiva duhet të përfshihet dhe diaspora. Miq mos harroni Evropa ka jetuar 550 vjet pa Shqipërinë mund të jetojë dhe 500 vite të tjera..po ne a do ja falim vetes. Nëse ne do ia falim vetes çfarë do të thonë fëmijët tanë. Nuk është çështje e majte e djathtë.. më shqetëson përqëndrimi i të ardhurave në një grusht njerëzish."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas padisë për shpifje ndaj Ramush Haradinajt, nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili tha se “Rama është kartë e djegur edhe në Kosovë”.

Sekretari i Përgjithshëm i PD , Gazment Bardhi ka vijuar takimin me strukturat e partisë ku është ndalur në Elbasan.

Ish-ministri i Jashtëm i PD-së, Tritan Shehu ka sulmuar ashpër kryeministrin Edi Rama sa i takon marrëdhënieve të këtij të fundit me Serb

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi teksa ka komentuar situatën politike në vend, deklaroi se nuk është arritur marrëveshje me ulje

Zv.kryeministri Erjon Braçe ka reaguar sërish kundër vendimit të gjykatës që pushoi akuzën për kryedemokratin Lulzim Basha në lidhje me d

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka sulmuar kryeministrin Edi Rama për ambientet e reja të spitalit Kirurgjikal, që u prezantuan pak d

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka publikuar në Facebook shkrimin e gazetës britanike “The Times”.

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejt Alibeaj ka akuzuar kryeministrin Edi Rama pas arrestimit të Pajtim Agës, vëllain e shefit të

Gjatë një takimi në Korçë me simpantizantë të LSI, kryetarja e kësaj force politike Monika Kryemadhi, shpërndau karta anëtarësimi për të

Gjatë një takimi në Korçë me simpantizantë të LSI, kryetarja e kësaj force politike Monika Kryemadhi, shpërndau karta anëtarësimi për të