"Goditje me armë ndaj Ani Dyrmishit!" Kreu i KB Durrës: Nuk ka pasur atentat ndaj meje

16/10/2019 - 14:44

“Nuk ishte atentat ndaj meje, unë nuk kam konflikte me askënd. Makina përdoret nga shoferi im dhe shumë rrallë prej meje.”

Kështu shprehet drejtori i Hekurudhës dhe njëkohësisht kreu i Këshillit Bashkiak në Durrës, Ani Dyrmishi, pas konferencës për shtyp të kreut lokal të PD-së, Ferdinant Xhaferaj, i cili deklaroi se atentati i orës 00.45 të së martës ishte ndaj njërit prej drejtuesve më të lartë të PS në qytetin bregdetar.

Në deklaratën e tij nga selia e PD-së, Xhaferaj tha ndër të tjera se “ditën e hënë duke u gdhirë e martë, në qendër të Durrësit, në lagjen nr.4, si pasojë e përplasjes së bandave të Rilindjes goditet me armë Drejtori i përgjithshëm i Hekurudhave dhe kreu i Këshillit Bashkiak Durrës Ani Dyrmishi.” Në të njëjtën kohë, Xhaferaj akuzoi drejtorin e policisë së Durrësit Lorenc Shehun, se po fshihte ngjarjen dhe se është emëruar në qytetin bregdetar jo për të vendosur rendin, por për të negociuar sherret e bandave të PS.

Sipas Dyrmishit, deklarata e Xhaferajt nuk tregon aspak atë që ka ndodhur në realitet, pasi nuk ka pasur asnjë atentat apo të shtëna me armë në drejtim të tij. Dyrmishi thotë për DurrësLajm se e përdor rrallë makinën mbi të cilën është qëlluar dhe ditët e fundit nuk lëvizte me të.

“Unë lëviz në këmbë në të gjithë Durrësin, nuk kam konflikte. Nuk besoj se kam qenë unë shënjestra, pasi ajo është lagje problematike dhe për këtë arsye shpesh ka patrulla të policisë në zonë. Ka qenë vetë policia që e ka rrethuar makinën, unë nuk dija gjë. Nuk kam lidhje me ngjarjen në fjalë.”

Dyrmishi përjashton mundësinë që ngjarja e orëve të para të së martës të ketë lidhje me incidentin e nëntorit të vitit 2018, ku poshtë makinës së tij u gjet një sasi eksplozivi. Hetimet e deritanishme nuk kanë hedhur ende dritë mbi ngjarjen dhe autorët e vendosjes së eksplozivit, rreth një vit më parë. 

Sipas kreut të Këshillit Bashkiak, deklaratat e PD-së Durrës janë politike dhe ngjarja po përdoret politikisht.

M.B.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta ka postuar në rrjetin social “Facebook” një foto nga takimi me ish-kreun e shtetit shqiptar Rexhep Meidani.

Partia Demokratike ka reaguar përmes Sekretarit të Përgjithshëm, Gazment Bardhi lidhur me kallëzimin penal që Presidenti Ilir Meta firmos

Kreu i KED-së, Ardian Dvorani ka reaguar lidhur me kallëzimin penal që presidenti Ilir Meta firmosi ndaj tij, me akuzën e shpërdorimit të

Kreu i PAA-së, Agron Duka njofton themelimin e "Sindikatës së Fermerëve të Bashkuar", nga rrethet Fier, Berat, Lushnje dhe Elbasan, të ci

Presidenti Ilir Meta ka firmosur kallëzimin penal ndaj Kryetarit të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani.

Në kuadër të nismës së Bashkisë Durrës, për realizimin e Dëgjesave Publike për PBA 2020-2022, ditën e hënë më 18 nëntor, u organizuan kat

Pas përfaqësueit të PD-së, Ivi Kaso, ka folur deputetja Rudina Hajdari për tryezën e OSBE për reformën zgjedhore.

Presidenti Ilir Meta do të depozitojë sot në Prokurorinë e Krimeve të Rënda kallzimin penal ndaj kreut të Këshillit të Emërimeve në Drejt

Kryedemokrati Lulzim Basha ka folur për mediat pas përfundimit të takimit në Presidencë bashkë me aleatët.  Basha tha se reforma në drejt

Presidenti Ilir Meta zhvilloi sot një takim me kryetarët e partive të Opozitës së Bashkuar, drejtuar nga Kryetari i Partisë Demokratike,