Incidenti në ceremoninë e diplomimit/ Kush e nervozoi kryeministrin Rama (VIDEO)

20/02/2020 - 19:17

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në ceremoninë e diplomimit të studentëve të Fakultetit të Mjekësisë. Ai mbajti fjalën i pari në këtë ceremoni, duke folur për atë çka sipas tij është bërë në sistemin e shëndetësisë.

Por, pak pasi nisi fjalën e tij, disa studentë nga salla e Pallatit të Kongreseve i kanë ndërprerë fjalë duke i kujtuar atij largimin e mjekëve dhe infermierëve nga Shqipëria. 

“Kam prerë biletën për arratisje nga Shqipëria”, u dëgjua një zë nga salla, por pati dhe thirrje "Rama ik".

Por, Kryeministri iu kthye me ironi, duke u kërkuar studentëve të tjerë që diplomoheshin “të mjekoni pacientin në sallë.

"Është një individ që merreni dhe jepini shërbimin tuaj sapo të hidhni kapelet. Djalin duhet ta shoqëroni për të marrë shërbimin e shpejt mjekësor. Unë mund t`i përgjigjem dhe kësaj pyetje", tha në vështirësi Rama.

Raportet e fundit flasin për qindra mjek dhe infermier që janë larguar nga Shqipëria, për të punuar jashtë vendit. Kryesisht, ata zgjedhin Gjermaninë si një nga vendet që ofron paga të larta dhe kushte pune më të mira për profesionistët e fushës së mjekësisë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Teksa nuk na ndan shumë nga mbledhja e sotme e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore, vjen një reagim nga nënkryetari i LSI-së Petrit

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi i është kundërpërgjigjur kryeministrit Edi Rama në lidhje me reagimet e këtij të fundit për

Kryeministri Edi Rama, teksa ka shpërndarë postimin e kryetarit të PD-së Lulzim Basha, ku shihet në një takim me qytetarët në Durrës, ndë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka shpërndarë foto nga takimi i kryedemokratit Lulzim Basha me banorët në Durrës, duke u sh

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, shkruan në “Facebook” se pas dy muajve izolimi shqiptarët e kanë kuptuar që rreziku më i madh n

Kreu i opozitës, Lulzim Basha, ka shpërndarë qëndrimin e kreut të Delegacionit të BE në Tiranë, Luigi Soreca, për reformën zgjedhore, duk

Drafti përfundimtar i Komisionit të Venecias, lidhur me përplasjen e vjeshtës së kaluar në Shqipëri, mes presidentit Ilir Meta dhe Parlam

Pas publikimit të draftopinionit të Komisionit të Venecias për emërimet në Gjykatën Kushtetuese që solli një përplasje tjetër mes maxhora

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca ka reaguar në lidhje me Reformën Zgjedhore.

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara, Yuri Kim përshëndeti takimin e radhës së Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore.