Ka të drejtë Rama apo Meta? Topi: Presidenti mbetet President, të mos vulgarizohet gjuha

16/11/2019 - 21:41

Ish-presidenti, Bamir Topi, nuk preferon të analizojë vendimet e pasardhësit të tij Ilir Meta në krye të institucionit të Presidencës, por thotë se Presidenti përkundër dobësimit të kompetencave nga viti 2008 mbetet Kreu i Shtetit dhe si i tillë duhet respektuar.

Topi: Presidenti pavarësisht dobësimit të kompetencave pas 2008-ës mbetet President i Republikës, është kryetar i shtetit. Dhe pavarësisht përplasjeve të cilat kanë sfond të pasur politik, besoj se gjuha e përdorur është një gjuhë që nuk u shkon për shtat atyre që konsiderohen burra shteti. Duhet të ketë një gjuhë më të zgjedhur, nuk duhet të vulgarizohet. Pas ndryshimeve të 2008, Shqipëria de facto është një republikë kryeministrore.

I ftuar në RTV Ora ai foli dhe për Kuvendin. Nuk ka mendim pozitiv për trupën e deputetëve, por respekton institucionit.

Sakaq me tone kritike shprehet edhe ndaj opozitës politike për vendimin e paprecedent të djegies së mandateve.

Topi: Unë kam respekt absolut për institucionin, por jo për trupën aktuale të deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë. Nuk më kanë lënë asnjë lloj shansi që të mendoj pozitivisht. Në këtë kontekst nuk mund  të justifikoj braktisjen e parlamentit nga opozita. Braktisja nga opozita e ka bërë Edi Ramën kryeministër të jetë pa asnjë lloj barrikade dhe kjo është shumë e rëndë për fatet e demokracisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dy muaj pas vendimit negativ të Këshillit Evropian për të mos hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për t’u anëtarësuar

Ministri i Punëve të Jashtme dhe i Bashkëpunimit Ndërkombëtar në Itali, Luigi Di Maio, do të vizitojë nesër Shqipërinë. Ministri italian

Deputeti Lefter Maliqi në një intervistë për RTV Ora tha se i ka bërë thirrje Prokurorisë për drejtësi për viktimat e tërmetit të 26 nënt

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla i është përgjigjur kryedemokratit Lulzim Basha, i cili tha se pretenca e P

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish lidhur me padinë e tij sa i takon kreut të KED-së, Ardian Dvorani.

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas pretencës së Prokurorisë, e cila kërkoi 1 vit e 6 muaj burg për ish-deputetin dem

Pasi Prokuroria e Tiranës lexoi pretencën e saj ku kërkoi dënimin me 1 vit e 6 muaj burg për ish-deputetin e PD-së, Ervin Salianji, ky i

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dhënë dëshminë e tij në Prokurorinë e Tiranës për afro 50 minuta, i shoqëruar nga këshilltari ligjor

Kuvendi i Shqipërisë ka dalë me një draft të ri, për zhbllokimin e situatave të mundshme kur kreu i shtetit refuzon organizimin e ceremon

Presidenti Ilir Meta vlerësoi sot me “Dekoratën e Artë të Shqiponjës” drejtuesin e Programit ICITAP-it në Shqipëri, zotin Charles Stephen