Kosova “përplas” Shqipërinë me Serbinë

11/10/2018 - 13:54

Në Ministerialin e Mbrojtjes të Europës Juglindore (SEDM),që zhvillohet sot në Beograd, zëvendësministri i Mbrojtjes, Petro Koçi iu përgjigj flakë për flakë sekretarit të Shtetit të Ministrisë së Mbrojtjes së Serbisë, Bojan Jocic.

Përfaqësuesi i Serbisë deklaroi se Serbia është kundër shpalljes së njëanshme të Pavarësisë së Kosovës dhe Metohisë dhe e konsideroi të rrezikshme për stabilitetin në rajon shndërrimin e FSK-së në Forcë të Armatosur.

Por ka reaguar menjëherë në fjalën e tij zëvendësministri i Mbrojtjes i Shqipërisë, Petro Koçi, duke deklaruar se: “Kosova është një vend i pavarur që duhet të ftohet në SEDM. Anëtarësimi i Kosovës në iniciativa të tilla rajonale jo vetëm kontribuon për paqen dhe stabilitetin në rajon, por lehtëson gjithashtu shpirtin e dialogut dhe realizmit mes Prishtinës dhe Beogradit”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi në një lidhje telefonike në studion e emisionit “Të Paekspozuarit” në News 24 tregoi telefonatën me

Aldo Bumçi, tashmë ish-deputet i PD deklaroi gjatë emisionit “Opinion”, se djegia e mandateve ishte lëvizja e fundit paqësore e opozitës.

Pak pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama ku shprehej se nuk është i pagabueshëm, ka ardhur edhe një reagim nga rradhët e PD-së.

Deputeti demokrat Myslim Murrizi, i cili nuk ka hequr dorë nga mandati tha në rubrikën “Opinion” në News 24 se është pro protestave të zh

Kryeministri Edi Rama tha se është i gatshëm të dialogojë me opozitën, por ky dialog shtoi ai, duhet të bazohet në disa argumente që i sh

Kryeministri Edi Rama ka dalë në konferencë në shtyp për të komentuar situatën në vend, me opozitën që ka vendosur që të djegë mandatin e

Kryeministri Edi Rama ka dalë sot pasdite në një komunikim në Facebook për të folur për krizën politike në vend pas vendimit drastik të o

Kryeministri Edi Rama ka dalë mbrëmjen e sotme në një deklaratë për mediat nga Kryeministria.

Me zë të dridhur, Kryeministri Rama ka dalë në një konferencë të jashtëzakonshme shtypi, duke komentuar për herë të parë lënien e mandate

Në një njoftim në Twitter kryeministri i vendit ka njoftuar se në orës 18:45 do të ketë një komunikim të drejtpërdrejte me qytetarët.