Meta pas Komisionit: Presidenca, kështjellë e pamposhtur në mbrojtje të Kushtetutës

09/09/2019 - 16:17

Presidenti i vendit Ilir Meta ka reaguar pas Komisionit Hetimor, në një status në Facebook.

Kreu i Shtetit shkruan se deri në në 24 korrik 2022, Institucioni i Presidentit do të jetë një kështjellë e pamposhtur në mbrojtje të Kushtetutës.

"Shumë i lumtur që m’u dha sot mundësia të kthehem në Parlament pas një mungese gati dy vjeçare, për të rikonfirmuar edhe njëherë se deri në 24 korrik 2022, Institucioni i Presidentit do të jetë një kështjellë e pamposhtur në mbrojtje të Kushtetutës, demokracisë, pluralizmit, interesit kombëtar dhe atij publik, me qëllimin e vetëm anëtarësimin e shpejtë dhe pa vonesa të Shqipërisë në Bashkimin Europian."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Lulzim Basha dhe aleatët kanë hyrë nga dyer të ndryshme mëngjesin e sotëm në Presidencë.

Kreu i Shtetit, Ilir Meta do të presë sot në orën 09:00 në një takim në Presidencë, krerët e partive opozitare, që janë jashtë parlamenti

Ilir Meta zhvilloi një debat të fortë me analistin Andi Bushati në emisionin "Open" për përplasjen që presidenti ka me qeverinë.

Presidenti Ilir Meta ka folur në lidhje me qëndrimin e tij ndaj ambasadorëve që vijnë në Shqipëri, marrë shkas dhe nga fakti që pasditen

Presidenti Ilir Meta përforcon sulmet ndaj ambasadorit të OSBE-së Bernd Borchard, teksa pyetet se për se zgjodhi ta refuzojë në takimin n

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti sot në një takim një delegacion të nivelit të lartë të Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, të kry

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka komentuar aktin e presidentit Ilir Meta për të shpallur të “padëshi

Presidenca reagoi menjëherë pas qëndrimit të BE-së kundër emërimit të Marsida Xhaferllarit si anëtare te Gjykatës Kushtetuese.

Zëdhënësja e BE-së, Maja Koçijançiç ka reaguar në lidhje me ngërçin në Gjykatën Kushtetuese.