PD në Shijak letër KZAZ dhe kryetarit të bashkisë: Zbatoni dekretin e Metës!

21/06/2019 - 12:35

Pak orë para protestës së opozitës, kreu i degës së PD në Shijak, Rezart Tusha i ka dërguar sot një letër KZAZ-së dhe kryetarit të bashkisë.

Tusha kërkon zbatimin e dekretit të Presidentit të Republikës, Ilir Meta për anulimin e zgjedhjeve lokale të 30 qershorit.

"I nderuar kryetar dhe anëtarë të KZAZ Shijak, i nderuar kryetar i bashkisë Shijak, unë Rezeart Tusha në cilësinë e kryetarit të degës së Partisë Demokratike Shijak dhe në emër të demokratëve të qytetit të Shijakut kërkoj nga ana juaj anulimin e procesit zgjedhor për zgjedhjet e organeve të qeverisjes vendore.

Të gjitha organet e ngarkuara për organizmin e zgjedhjeve të qeverisjes vendore, kanë detyrim kushtetues të zbatojnë dekretin e Presidentit të Republikës së Shqipërisë për sa i përket datës së zhvillimit të zgjedhjeve.", thuhet ndër të tjera në letër.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjatë mbledhjes së Komisionit për Integrimin Europian ku në fokus të bisedimeve ishte shqyrtimi i projektligjit "Për mediat audiovizive d

Kreu i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani i është përgjigjur institucionit të Presidencës.

Presidenti Ilir Meta ka publikuar sot një video në gjuhën angleze, në të cilën shpjegohet edhe një herë si është kapur Këshilli i Emërime

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka ironizuar në rrjete sociale situatën e krijuar në vend pas tërmetit.

Kryedemokrati Lulzim Basha thotë se tërmeti i 26 nëntorit nxori në pah Shqipërinë e vërtetë, të varfër e të vjedhur, si dhe paaftësinë dh

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili në një dalje për mediat ka apeluar që këto të fundit të tregojnë fuqinë përballë kryeministrit Edi Ra

Kryeministri Edi Rama ishte sot edhe në familjen Gjana në Durrës, e cila humbi një familjar nga tërmeti i rëndë që goditi vendin më 26 në

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi, ka reaguar pas deklaratës së bërë një ditë më parë nga Kreu i KED, Ardian Dvorani.

Kryeministri Edi Rama ishte sot në Durrës, në shtëpinë e oficerit të policisë Ajet Meçja, i cili humbi bashkëshorten, vajzën dhe mbesën p

Pas akt-konstatimit të Institutit të Ndërtimit, i cili i shpalli të pabanueshme tre godinat në “Qytetin Studenti” si pasojë e tërmetit të