Rama takon kryeministrin kanadez: Kanadaja e gatshme të marrë pjesë në Konferencën e Donatorëve

14/02/2020 - 13:24

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Mynih për Konferencën e sigurisë, ku është takuar sot me homologun kanadez, Justin Trudeau.

Ndërsa i ka shprehur kreut të qeverisë shqiptare ngushëllimet për tërmetin tragjik, Trudeau ka deklaruar se Kanadaja është angazhuar për të marrë pjesë edhe në Konferencën e Rindërtimit.

"Kënaqësi e vërtetë të ulem sërish me mikun tim, Edi Rama nga Shqipëria. Më jep mundësinë së pari, të shpreh edhe njëherë ngushëllimet e mia për tërmetin e tmerrshëm për të cilin folëm kur u takuam në NATO. Kanadaja është angazhuar për të marrë pjesë edhe në Konferencën e Rindërtimit. Kemi punuar shumë mirë bashkë në misionet e NATO-s. Shqiptarët po kryejnë shërbimin përkrah Kanadasë në Letoni për mision “Enhanced Forward Presence” dhe është kënaqësi të vazhdojmë të shkëmbejmë dhe të kemi një bashkëpunim kaq të mirë me ju ndërsa ecim përpara”, u shpreh Trudeau.

Kryeministri Rama i shprehu mirënjohjen homologut kanadez duke vënë theksin në forcimin e marrëdhënieve.

“Jam shumë mirënjohës dhe e vlerësoj shumë takimin me ju në çdo rast. Ju e dini që keni një ndikim shumë të madh te shumë nga homologët tuaj. Në të njëjtën kohë e dini që jeni edhe Kryeministër i shumë shqiptarëve që jetojnë në Kanada, punojnë shumë dhe kontribuojnë për vendin tuaj, por gjithashtu marrin shumë njohuri dhe të mira nga vendi juaj për familjet e tyre. Do të doja t’ju shpreh edhe mirënjohjen që treguat ndjeshmëri për ato që ndodhën kohët e fundit. Mirënjohës që do të jeni i pranishëm në konferencë. Duam t’i forcojmë marrëdhëniet. E di që jemi larg, por në një farë mënyre ndihemi shumë të afërt me vendin tuaj dhe të gjithë ju. Prandaj faleminderit për kohën dhe faleminderit që u ulët nga ana e flamurit shqiptar."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Edi Rama në fjalën përmbyllëse në ministerialin pas zgjedhjes së krerëve ekzekutiv të OSBE tha se Shqipëria ka bërë një punë

Lëvizja Socialiste për Integrim kërkoi sot që rindërtimi i pallateve të dëmtuara nga tërmeti në Kombinat të bëhet në të njëjtin vend ku n

Ministria e Mbrojtjes ka dorëzuar sot në gjykatë një padi kundër Partisë Demokratike lidhur me akuzat se ministrja Olta Xhaçka kishte udh

Kryedemokrati Lulzim Basha ka ndarë një mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të ish-kryebashkiakut të Elbasanit dhe ish-ministrit Ëngj

Ambasadorja amerikane në vendin tonë, Yuri Kim iu është bashkuar urimeve me rastin e 108-vjetorit të lindjes Forca të Armatosura Shqiptar

Politikanët shqiptarë kanë shprehur ngushëllimet për vdekjen e Marko Bellos, ish-deputetit socialist i cili humbi betejën me koronavirusi

Sot shënohet 108-vjetori i Forcave të Armatosura të Shqipërisë.

Një tjetër ish-drejtues politik ka humbur jetën nga koronavirusi.

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj po zhvillon një vizitë pune në Prishtinë, gjatë së cilës u takua me Kryemi

Zgjidhen anëtarët e rinj të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.