Vdekja e Fatos Arapit, Meta: Kontribut të jashtëzakonshëm në letërsinë shqipe

11/10/2018 - 13:00

Presidenti i Republikës, Ilir Meta i ka shprehur ngushëllime familjes së shkrimtarit Fatos Arapi, i cili u nda sot nga jeta në moshën 89-vjeçare.

Në mesazhin e ngushëllimit, Meta thotë se vepra e pasur dhe kontributi i jashtëzakonshëm i shkrimtarit Arapi, do të mbeten unikale në letërsinë shqipe.

"Me hidhërim të thellë e mësova lajmin e dhimbshëm të ndarjes nga jeta të poetit, shkrimtarit e përkthyesit Fatos Arapi. Vepra e tij e pasur dhe kontributi i jashtëzakonshëm, do të mbeten unikale në letërsinë shqipe, si dëshmi e një individualiteti me kontribute të vyera. I veçantë dhe i paharruar do të mbetet për mua takimi me të, kur student 20-vjeçar, e ftova për një bisedë me një grup studentësh të Fakultetit të Ekonomisë. Thjeshtësia, modestia dhe mirësia e tij në komunikim, na la mbresa të veçanta të gjithëve dhe e bëri figurën e tij edhe më shumë të dashur për të gjithë ne. Këto cilësi i jepnin një vend e një dimension të veçantë në raportet njerëzore e shoqërore, pasi vepra e tij fliste vetë. Ndaj dhimbjen e thellë për humbjen e këtij njeriu të veçantë dhe i përcjell ngushëllimet më të thella të gjithë familjarëve dhe të afërmëve të tij. I përcjell ngushëllimet gjithë miqve, bashkëpunëtorëve, kolegëve dhe lexuesve të të paharruarit Fatos Arapi."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Partia Demokratike ka deklaruar sot se 534 drejtues të policisë janë të verifikuar si persona që kanë qenë të lidhur me Sigurimin e Shtet

Ministri Ditmir Bushati ka reaguar lidhur me votimin e së premtes për ndryshimet kushtetuese në Parlamentin e Maqedonisë.

Kryeministri Edi Rama, ka reaguar me anë të një statusi në rrjetet sociale në lidhje me kapjen e laboratorit të drogës në Has.

Operacioni i sotëm për bllokimin e një laboratori droge në Has, është dekonspiruar.

Pas gati 1 viti heshtjeje, ish-deputeti demokrat Arben Imami ka qenë i ftuar në studion e Top Talk, ku ka vënë në dukje gjendjen e vështi

Deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi ka deklaruar se lista e kontrolleve të publikuara nga kryeministri Rama është ulëritëse dh

Një ditë pasi bëri check up-in në qendrën shëndetësore nr.9, kryeministri Edi Rama iu është përgjigjur akuzave të opozitës.

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani në një postim në Facebook,ngre dy pyetje pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama se luftën për m

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, ka deklaruar se Shqipëria duhet të mbyllë të gjithë institucionet, të cilat kanë lidhje m

Një ceremoni e organizuar nga presidenti Ilir Meta ka bërë bashkë figura të rëndësishme të politikës shqiptare, si nga PD-ja dhe PS-ja.