Xhaçka në takimin e posaçëm të OSBE-së: Shqipëria përfaqësim gjithnjë e më të lartë të grave në sektorin e mbrojtjes

23/05/2020 - 10:15

“Përfaqësimi gjithnjë e më i lartë i grave në sektorin e mbrojtjes përbën një vlerë të shtuar, në axhendën e të drejtave të grave e vajzave në shoqërinë shqiptare në tërësi”.

Kështu deklaroi ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, në takimin e posaçëm të OSBE, kryesimin e së cilës aktualisht e ka Shqipëria.

“2020-ta shënon 20-vjetorin e rezolutës 1325 të OKB-së “Gratë, paqja dhe siguria”. Edhe më shumë vullnet politik duhet për zbatimin e plotë të rezolutës, ndërsa shifrat tona të përfaqësimit të grave e vajzave në fushën e mbrojtjes flasin më së miri për investimin e duhur për të drejtat e grave e vajzave në vendin tonë”,  theksoi Xhaçka.

Ministrja Xhaçka u shpreh se “18.6% e punonjësve në Ministrinë e Mbrojtjes dhe në Forcat e Armatosura janë gra e vajza. 14% e efektivëve të Forcave të Armatosura janë gra e vajza. 33% e rekrutimeve për kandidatë për oficerë të rinj në fund të vitit 2019 janë gra e vajza. 10% e pozicioneve drejtuese në radhët e ushtarakëve dhe 22% në radhët e civilëve mbahen nga zonja”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta reagon pas publikimit të mesazhit të diplomatit të huaj, duke thënë se shërben si një kambanë alarmi për të gjithë.

Presidenti Ilir Meta sqaron plaftormën e tij me 14 pika për realizimin e Reformës në Drejtësi dhe integrimin e Shqipërisë në BE.

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi një takim me ambasadorin gjerman Peter Zingraf në selinë blu.

Ish-deputeti demokrat Bardh Spahia ka akuzuar qeverinë pas infektimit të mjekëve dhe infermierëve në QSUT.

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka zhvilluar sot një takim shumë të hapur dhe konstrukitv me Ambasadorin e Britanisë së Madhe, Duncan N

Kryeministri Edi Rama shkruan në Facebook se parku fotovoltaik i Karavastasë do të jetë më i madhi në Ballkan dhe kjo sipas tij, do të je

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj ka marrë pjesë në mbledhjen që Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të N

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ishte në Rrogozhinë këtë të mërkurë, ku vizitoi tregun agro-ushqimor të këtij qyteti.

Byroja e Kuvendit përjashton me 10 ditë deputetin e opozitës parlamentare Ralf Gjoni.