Presidenti kinez Xi Jinping do të takohet sot me Vladimir Putin në Moskë – lideri i parë botëror që viziton Moskën që kur Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi ​​një urdhër arresti për liderin rus.

Kina ka dhënë më parë një propozim prej 12 pikash për t’i dhënë fund luftës, në Ukrainë ndërsa i referohej Rusisë si një mik pa kufij.

Por çdo përpjekje për të orkestruar një armëpushim përballet gjithashtu me kritika për kohën që i jepet së Putin për të përforcuar dhe për vonimin e çdo kundërofensive të Ukrainës.

Në një artikull të botuar në fillim të vizitës së tij në Moskë, Xi tha se propozimi i Kinës “shërben si një faktor konstruktiv në neutralizimin e pasojave të krizës dhe promovimin e një zgjidhjeje politike”.

“Problemet komplekse nuk kanë zgjidhje të thjeshta,” u raportua të thoshte ai në Rossiiskaya Gazeta, një botim i qeverisë ruse.

Volodymyr Zelensky ka thënë se nuk do të marrë në konsideratë zgjidhjet e paqes derisa trupat ruse të largohen nga territori ukrainas.