Gjermania po shqyrton dërgimin e raketave me rreze të gjatë Taurus të modifikuara teknikisht në Ukrainë, shkruajnë mediat e huaja

Qeveria po zhvillon bisedime me industrinë e mbrojtjes për të kufizuar programimin e raketave Taurus në mënyrë që ato të mos përdoren për të sulmuar objektivat në Rusi, sipas të përjavshmes. Raketat e lundrimit Taurus kanë një rreze prej më shumë se 500 kilometra (310 milje) dhe janë të njohura për suksesin e tyre në goditjen e objektivave të forta dhe të groposura thellë, siç janë bunkerët e komandës.

Pavarësisht rritjes së presionit nga Ukraina për të ofruar raketa me rreze të gjatë veprimi Taurus, qeveria gjermane ka hezituar deri më tani, nga frika se kjo mund të çojë në një përshkallëzim dhe ta bëjë Gjermaninë një palë në konflikt me Rusinë. Një zëdhënës i qeverisë i tha transmetuesit publik ARD të premten se nuk ka ndonjë zhvillim të ri për këtë çështje tani për tani.

“Gjermania po përqendrohet në dërgimin e artilerisë së rëndë, automjeteve të blinduara dhe sistemeve të mbrojtjes ajrore në Ukrainë”, tha zëdhënësi për transmetuesin publik ARD, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Të enjten, kancelari Olaf Scholz u zotua për mbështetjen e vazhdueshme ushtarake për Ukrainën, por gjithashtu nënvizoi se qeveria e tij do të veprojë “me përgjegjësi” për të shmangur një konfrontim midis NATO-s dhe Rusisë.