Presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin dyshohet se e ka quajtur presidentin e Real Madridit, Florentino Perez , ‘racist’ dhe ‘idiot’, sipas mesazheve me tekst të dërguara nga slloveni për ish-presidentin e RFEF, Luis Rubiales.

Në një raport të kohëve të fundit, The Objective zbuloi detaje të bisedimeve midis Rubiales, Ceferin dhe lojtarëve të Barcelonës, Gerard Pique dhe Lionel Messi për të krijuar një fond që devijonte paratë e të drejtave televizive për lojtarët në Spanjë që po përballeshin me shkurtime pagash për shkak të pandemisë në 2020.

Fondi do të kishte qenë në shumën prej 30 milionë euro, megjithëse El Espanol pretendon se Messi donte që fondi i solidaritetit të shkonte te lojtarët që fitonin më pak të parët, duke thënë se ‘Më mirë të mos merrja para’ nëse jo të gjithë do të kompensoheshin.

Deri më tani, duket se nuk është krijuar një fond i tillë.

Më shumë korrespondencë midis Ceferin dhe Rubiales është zbuluar, e cila daton një vit përpara fondit të supozuar të solidaritetit, kur Ceferin dhe Perez u takuan në betejë mbi planet e propozuara të Superligës Evropiane nga Perez.

Më herët atë ditë, Ceferin e kishte përshkruar Perezin si egoist në komentet për mediat. “Do të flas me Florentino këtu në Spanjë. Nëse do të kem kundër meje Tebas dhe Florentinon, do të jetë e pamundur për mua. Le të mendojmë se cila është gjëja më e mirë.

Ai është një njeri shumë krenar. Unë mendoj se mund të përpiqemi të flasim dhe të qetësojmë të gjithë, por unë do të vazhdoj 100% me ju. Mos u shqetësoni për këtë. GJITHMONË”, ka thënë Rubiales.

“Jam edhe krenar mos harro. Nuk dua të flas me të. Unë do ta bëja vetëm për shkakun tuaj. Ai është një idiot dhe një racist! Mos i qetëso gjërat për mua, nuk kam nevojë për të. Unë thjesht dua që ju të jeni të fortë”, i ka thënë Ceferin.