Agimi i Artë mbetet jashtë Parlamentit grek

08/07/2019 - 07:41

Neo nazistët e Agimit të Artë nuk do të jenë në parlamentin e Greqisë. Sipas rezultateve paraprake kjo forcë politike nuk arrin pragun elektoral prej 3%.

Në zgjedhjet e të dielës, Agimi i Arta parashikohet të marrë jo më shumë se 2.96%.

Demokracia e Re e Kyriakos Mitsotakis do të sigurojë 158 vende në Parlament. Ndërsa SYRIZA e Aleksis Tsipras 86 vende.

Lëvizja për Ndryshim 86 vende, ndërsa Partia Komuniste Greke 15 vende në Parlament.

10 vende në parlamentin grek do ti zërë Zgjidhja Greke dhe 9 nga Fronti Evropian i Mosbindjes Reale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç deklaroi se nuk pret shumë nga Albin Kurti si kryeministër i Kosovës.

Javën e kaluar i dërguari i posaçëm i Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për bisedimet Kosovë-Serbi, Richard Grenell  vizit

“Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç mori porosi shumë të rënda nga Donald Trump, që i përcolli i dërguari special i presidentit amerik

Gjatë një konference me kryeministrin slloven Marjan Sharec, Zaev u shpreh se Maqedonisë së Veriut duhet t'i hapen negociatat, duke motiv

Policia serbe ka arrestuar disa aktivistë të subjektit të Partisë Demokratike të Serbisë, të cilët kishin për qëllim të protestonin kundë

Drejtuesit më të lartë të policisë greke kanë dalë këtë të mërkurë në një konferencë për mediat, në lidhje me bllokimin e 700 kilogramëve

Greqia është pro hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe për Maqedoninë e Veriut sipas zv/ministri të Jashtëm të Greqisë, Miltiadhis Var

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni pritet të mbahen në fund të tetorit të vitit 2020, pra 45 ditë para zgjedhjeve të rregul