Bërnabiç pas përplasjes me Kurtin: Mori përgjigjen që meritonte

10/06/2021 - 17:41

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç e ka cilësuar Samitin e Ballkanit Perëndimor në Tiranë si më të vështirë nga ç’e priste.

Ajo është shprehur se ishte më shumë një hyrje në ngjarjet e ardhshme, duke përfshirë dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, sesa diskutim për çështjet rajonale. Kryeministrja serbe foli me theks të veçantë për përplasjen që pati me Kurtin.

Bërnabiç u tha gazetarëve se ajo u përpoq të përqendrohej në rezultate të mira dhe bashkëpunim në rajon dhe se “dikush tjetër” (duke iu referuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurt) e transferoi bisedën në fushën e politikës.

“Por nëse doni të flisni për politikë, atëherë ne jemi këtu për të thënë faktet, por gjithashtu se bashkëpunimi është i rëndësishëm”, tha ajo.

Përveç saj dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, presidenti i Malit të Zi Millo Gjukanoviç, kryeministri i Maqedonisë Veriore Zoran Zaev, kryeministri shqiptar Edi Rama gjithashtu morën pjesë në Samit.

E pyetur nëse pati mundësi të fliste me kryeministrin e Kosovës, Bërnabiç tha se Kurti  e provokoi.

"Unë mendoj se kishte provokime dhe idetë e tij rreth asaj se si duhet të duket bashkëpunimi rajonal, por unë mendoj se ai mori një përgjigje adekuate dhe situatën faktike.”

Kur u pyet se cilat ishin ato ide dhe cila ishte përgjigjja, kryeministrja serbe tha se nuk ishte e sigurt se sa mund të fliste për këtë, “sepse gjithçka po ndodhte pas dyerve të mbyllura.”

“Ai foli për mënyrën se si nuk është më e mundur të bashkëpunosh kështu, por në një format tjetër në të cilin Kosova dhe Serbia janë partnerë të barabartë.”

“Serbia është shtet sovran, Kosova jo, dhe është më mirë të lihen gjëra të tilla për dialog”, shtoi ajo.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Greqia ka shtyrë masat deri më datë 21 qershor për kufirin me Shqipërinë.

Autoritetet shëndetësore në Greqi kanë publikuar shifrat përsa i përket situatës së COVID-19 atje.

Qeveria greke ka vendosur të pranoj brenda territorit të saj të gjithë personat e vaksinuar, pavarsisht nëse vaksina që kanë injektuar ës

Autoritetet shëndetësore në Greqi kanë raportuar se në 24 orë janë 791 persona të infektuar me COVID-19 nga të cilat 1 u zbulua pas kontr

Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar  2 viktima nga koronavirusi, ndërsa që nga fillimi i pandemisë janë shënuar 5,

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç ka deklaruar se është vënë në dijeni se kur ndodhej në Beograd ku u takua me Patriarkun Po

Të tjera detaje tragjike dalin në dritë në lidhje me vrasjen e shefit të Antidrogës të Ulqinit, Rudolf Elezoviç.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti konfirmoi se pati polemika gjatë samitit të krerëve të Ballkanit Perëndimor që po mbahet në Tiranë mes

Ditën e sotme, sindikatat në Greqi kanë dalë në protestë duke shtruar disa kërkesa të cilat sipas tyre duhen plotësuar me urgjencë.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka replikuar me homologen e tij serbe gjatë takimit të Liderve të Ballkanit Perëndimor në Tiranë, që