Bombë në biznesin e bashkëshortes së Micotakisit në Greqi

Postuar: 12/02/2018 - 11:37

Një bombë artizanale është vendosur në biznesin e bashkëshortes së kryetarit të partisë opozitare greke, Nea Dhimokratia, Kyriakos Micotakis.

Sulmi ndodhi rreth orës 03.00 të mëngjesit, në rrugën “Taki”, në lagjjen Psiri të kryeqytetit helen. Sipas policisë lokale, sulmi u krye ndaj zyrave të biznesit të saj me veshje të markes “Zeus-Dhion”, me një bombë artizanale e përbërë prej një kallëpi dinamit dhe disa bombula gazi, të lidhura me një sahat.

Prej shpërthimit nuk pati dëme në njerëz, por vetëm fasada e godinës u dëmtua. Pas shpërthimit, në zonë mbërritën forcat zjarrfikëse, të cilat shuan zjarrin dhe pastruan zonën. Hetimet lidhur me ngjarjen i ka marrë në dorë antiterrori. Autoritetet besojnë se akti terrorist u krye prej grupeve anarkiste, të cilat, kohët e fundit kanë kërcënuar bashkëshorten e Micotakisit.

Mareva Grapovski-Micotaki është bërë objekt sulmesh politike edhe prej qeverisë, për shkak të implikimit të emrit të saj në një kompani “off shore”, por edhe në blerje pronash dhe transaksionesh bankare të dyshimta.

Deri në këtë moment, akti nuk është marrë përsipër prej asnjë organizate terroriste.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ministri i Jashtëm Ivica Dacic tha se Serbia do të njohë Kosovën dhe do të lejojë që të ketë karrigen në OKB, kur të "fluturojnë derra

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev paralajmëron votuesit se dështimi i marrëveshjes me Greqinë rrezikon ta zhysë vendin në kaos dhe izolim

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, përveç takimeve me lideret e subjekteve politike në Republikën e Maqedonisë, ka takuar edhe

Në plazhin më të njohur të ishullit Zante në zonën Nauagio në Greqi, për pak mund të kishte ndodhur një tragjedi.

Një vajzë 17-vjeçare shqiptare me banim në Neproshten të Maqedonisë, është zhdukur pa gjurmë.

Aeroporti i Beogradit “Nikolla Teslla” është hapur për trafikun ajror pas bllokadës që nga mëngjesi kur një avion nga Egjipti kishte ngel

Kryetari i Bashkimi Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka treguar se në vitin 2001, maqedonasit kanë qenë pro ndarjes së Maqedonisë nga

Liderët politikë shqiptarë në jugun e Serbisë me kërkesat që tri komunat e kësaj pjese t’i bashkohen Kosovës, mund të nxisin konflikte nd

Senatori amerikan, Ron Johnson, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se zgjidhja e problemeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të

Dy ushtarakë turq janë ndaluar mesditën e sotme në zonën kufitare mes Turqisë dhe Greqisë në zonën e njohuri si Evros.