Covid-19 i merr jetën një peshkopi tjetër serb

22/11/2020 - 10:02

Klerikët më të lartë në Serbi, po humbin jetën ditë pas dite nga Covid 19. Një nga peshkopët më të njohur të Kishës Ortodoske Serbe, Artemije Radosavljeviç ka vdekur në moshën 85-vjeçare nga COVID-19.

Siç raportojnë mediet serbe, ai po trajtohej për COVID-19 në spitalin e sëmundjeve infektive në Valjevë. Para Artemijes, betejën me COVID-19 e kanë humbur edhe kreu i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Amfilohije dhe më pas, patriarku i Kishës Ortodokse Serbe, Irinej.

Kujtojmë se Artemije, i cili ishte përgjegjës për Kosovën u zëvendësua nga Sinodi i Kishës Ortodokse Serbe në vitin 2010 për shkak të keqmenaxhimit financiar të Dioqezës së Rashkës dhe Prizrenit dhe në vitin 2015 ai u përjashtua nga kisha. Ai u zëvendësua nga peshkopi Teodisije.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Maqedonia e Veriut vijon të raportojë shifra të larta të rasteve të reja me koronavirus.

Greqia sërish ka vijuar me shifra të larta të koronavirusit.

Greqia duket se do ta zgjasë izolimin përtej datës 30 nëntor që ishte parashikuar nga qeveria kur u vendosën masat kufizuese dy javë më p

Në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar 35 viktima dhe 387 raste pozitive me Covid-19 nga 1,176 teste të kryera.

Greqia e ka nisur edhe këtë javë me shifra të larta nga COVID-19.

Mijëra qytetarë dhe shtetarë të Serbisë i bënë homazhet të dielën patriarkut Irinej, kreut të Kishës Ortodokse Serbe, i cili ndërroi jetë

Drejtoria Vendore e Kufirit dhe Migracionit Shkodër ka bërë me dije se udhëtimet drejt Malit të Zi vijojnë normalisht dhe të gjithë udhët

Mediat maqedonase shkruajnë se opozita vijon të kërkojë dorëheqjen e kryeministrit Zoran Zaev dhe ministrit të shëndetësisë, Venko Filipç

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, Josep Borrell, ka treguar gjatë një interviste për mediat serbe se mes Kos

Në 24 orët e fundit në Maqedoninë Veriore janë kryer 2.553 teste të dyshuara për COVID-19, prej tyre pozitivë me koronavirus kanë rezultu