"Edi Rama person non grata", dy të arrestuar në Serbi

10/10/2019 - 13:08

Policia serbe ka arrestuar disa aktivistë të subjektit të Partisë Demokratike të Serbisë, të cilët kishin për qëllim të protestonin kundër pjesëmarrjes së Kryeminisrit shqiptar, Edi Rama, në takimin trilateral të Novi Sadit, ku bashkë me Kryeministrin e Maqedonisë Veriore Zoran Zaev dhe Presidentit Aleksandar Vuçiç.

Njoftimin e ka dhënë vetë Partia Demokartike, sipas të cilës, aktivistët dëshironin të bënin performancë, por ata nuk kanë arritur as të futen në qytet pasi policia i arrestoi në dalje të autostradës nga Beogradi për në këtë qytet.

Ata do të shpalosnin një parrullë ku shkruante "Rama persona non grata", por policia ka sekuestruar makinën dhe nuk ka lejuar që të vazhdojnë në drejtim të Novi Sadit. Policia serbe nuk ka dhënë detaje për këtë ngjarje.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Avioni i Qeverisë  së Maqedonisë së Veriut “DZR”, i cili përdorej për fluturime dhe udhëtime të nëpunësve civilë pësoi një defekt dhe zba

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç i është përgjigjur një takimi urgjent me iniciativën e presidentit francez Emanuel Macron, në të ci

Beqarët e vjetër maqedonas dhe serbët vazhdojnë të martohen me femra shqiptare duke paguar shuma të majme parash.

Atletet e kryeministrit Rama në samitin e Ohrit kanë tërhequr vëmendjen e mediave maqedonase.

Një pllakë përkujtimore për komandantin e korpusit të Novi Sadit të ish-ushtrisë jugosllave, Mlladen Bratiç, i cili ka udhëhequr sulmin n

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka thënë në Gjenevë se për Serbinë është shumë e rëndësishme heqja e pengasave për lëvizjen e mall

Jani dhe Vasilia Katsifa, prindërit e Konstantinos Katsifas i kanë kërkuar kryeministrit grek, Kyriakos Mitsotakis përmes një letre që të

Drejtori i Zyra serbe për Kosovën, Marko Gjuriç deklaroi se Mitrovica është një nga themelet e mbrojtjes së identitetit të popullit serb.

Në vitin 2020, Serbia planifikon të dërgojë në Kosovë rreth 89 milionë euro të parave të taksapaguesve të saj.

Njerëzit në Maqedoninë e Veriut janë të zhgënjyer nga BE dhe kryeministri i tyre. Besimi te demokracia është tronditur thellësisht.