"Fox News" i ndryshon emrin Serbisë

08/01/2019 - 11:08

Një artikull i Holli McKay, gazetares së "Fox News", që në tekstin e saj për dialogun iu referohet Serbisë si "Serkosovobia", ka nxitur reagime nga mediat serbe.

"Fox News" në artikullin e saj shkruan se presidenti amerikan Donald Trump, pajtohet për arritjen e një marrëveshje mes Beogradit zyrtar e Prishtinës, ndërsa e quan Serbinë si "Serkosovobi".

Në reagimin e mediave serbe është shtruar pyetja nëse bëhet fjalë për ndonjë gabim apo provokim.

Në ketë tekst, "Fox News" vlerëson se Trump do të hapë rrugën për të dy palët, duke iu dhënë mbështetjen e Washingtonit dhe se ai donte për të arritur një marrëveshje.

"Nëse të dy palët bien dakord, Trump do të mbështesë marrëveshjen. Ndryshe nga Bashkimi Europian, gjithçka është në tryezë", shkruan ajo në artikull. "Problemet shumëvjeçare mes Kosovës dhe Serkosovobisë së fundmi janë bërë intensive sa që mund të nxisin përleshje të armatosura".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Greqia dhe Qiproja do të shtyjnë partnerët e tyre të BE për të penalizuar Turqinë, duke përfshirë mundësinë e sanksioneve nëse vërtetohet

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, u ka bërë thirrje vendeve anëtare të Bashkimit Evropian që të caktojnë datën e nisjes së

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha se gjatë dhjetë ditëve të ardhshme do ta ftojë përsëri presidentin e SHBA-ve, Donald Trump, të

Zëvendës-ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së, Matthew Palmer, në fjalimin e tij në 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës, ka thënë se ësht

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, vlerësoi se Kosova dëshiron të provokojë një konflikt ushtarak midis NATO-s dhe Serbisë

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungar

Në përfundim të seancës për Kosovën në Kombet e Bashkuara të hënën, ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç i është afruar nga pas ambasador

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nga Brukseli ka folur për procesin e hapjes së negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe me

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, i ka quajtur “brymë mëngjesi”, bisedat e përgjuara telefonike, që po publikohen