Gruevski refuzon burgun

12/11/2018 - 17:40

Shërbimet e Gjykatës, sot në mëngjes, tri herë kanë tentuar që t`ia dorëzojnë ish-Kryeministrit të Maqedonisë Nikola Gruevski vendimin se i refuzohet kërkesa për anulimin e vuajtjes së dënimit. Vendimi, siç thuhet, është dërguar në adresën e tij të letërnjoftimit por askush nuk e ka hapur derën.

Sipas procedurës, nëse edhe MPB-ja nuk e gjen, do të duhet të shpallet fletë-arrest. Si mundësi që t’i dorëzohet vendimi mbetet seanca gjyqësore për rastin “Titanik” edhe pse e caktuar për sot është anuluar për të mërkurën. Nga burgu i Shkupit kanë njoftuar se Gjykatësit për ekzekutimin e sanksioneve tashmë kanë dërguar njoftim se Gruevski gjatë fundjavës nuk është paraqitur në mënyrë vullnetare në burg. Ekipi i tij i avokatëve ka shteruar të gjitha mundësitë juridike për anulimin e dënimit, dhe tashmë ish-Kryeministrit Gruevski si shpresë e vetme i mbetet falja nga Presidenti i vendit.

Ish-Kryeministri Gruevski sigurohet nga disa truproja që janë edhe zyrtarë të MPB-së, por sipas rregullave ligjore ata nuk janë të detyruar t’u raportojnë urdhërdhënësve për lëvizjet dhe lokacionin e personit që e sigurojnë. Nga Ministria e Brendshme nuk kanë njoftuar nëse e kanë kërkuar këtë informatë.

Në opinionin vendor gjithnjë e më shpesh po shtrohet pyetja ku është ish-Kryeministri Nikola Gruevski duke marrë parasysh faktin se që nga e premtja ai nuk është parë në publik, e as në rrjetet sociale, diçka që e praktikonte kohëve të fundit, e as u përgjigjet thirrjeve telefonike. Nga partia e tij mbeten në qëndrimin se Gruevski është i pafajshëm dhe se është viktimë e përndjekjes politike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata Kushtetuese e Malit të Zi vendosi që Nebojsha Medojeviq, deputeti i partisë opozitare, Fronti Demokratik, të lirohet, pothuajse d

Pas fotos së publikuar dje, ku dukej qartë ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski duke shëtitur në rrugët e shtetit ku ka përfit

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, ka deklaruar se ka drojë për dëmtim të procesit të zbatimit të plotë të “Marrëveshjes së Prespës”.

Athina zyrtare reagoi ashpër kundër vendimit të qeverisë shqiptare për të shndërruar në zona turistike disa hapësira përgjatë bregdetit V

Presidenti i Serbisë dhe i Partisë Progresive Serbe (SNS), Aleksandër Vuçiç tha se nuk do të plotësojë asnjë kërkesë të opozitës, sado që

Mediat greke çdo ditë publikojnë detaje lidhur me ngjarjen makabre e cila shkaktoi jo pak zemërim në popullin grek. Këtë herë media greke

Këngëtarja serbe, Ceca Raznatoviq do të mbajë një koncert në Mitrovicë të Kosovës më  8dhjetor në orën 12, sipas portalit serb "Telegrafi

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka folur për arratisjen e ish-paraardhësit të tij, Nikolla Gruevski.

Dhuna, bombat molotov e zjarri kanë shoqëruar protestat e grekëve në 10-vjetorin e vrasjes së 15-vjeçarit Aleksis Grigoropulos.

Përplasja në distancë mes dy ministrive të Jashtme, asaj shqiptare dhe greke ka gjetur pasqyrim të gjerë dhe në shtypin grek, shkruan