Gruevski refuzon burgun

12/11/2018 - 17:40

Shërbimet e Gjykatës, sot në mëngjes, tri herë kanë tentuar që t`ia dorëzojnë ish-Kryeministrit të Maqedonisë Nikola Gruevski vendimin se i refuzohet kërkesa për anulimin e vuajtjes së dënimit. Vendimi, siç thuhet, është dërguar në adresën e tij të letërnjoftimit por askush nuk e ka hapur derën.

Sipas procedurës, nëse edhe MPB-ja nuk e gjen, do të duhet të shpallet fletë-arrest. Si mundësi që t’i dorëzohet vendimi mbetet seanca gjyqësore për rastin “Titanik” edhe pse e caktuar për sot është anuluar për të mërkurën. Nga burgu i Shkupit kanë njoftuar se Gjykatësit për ekzekutimin e sanksioneve tashmë kanë dërguar njoftim se Gruevski gjatë fundjavës nuk është paraqitur në mënyrë vullnetare në burg. Ekipi i tij i avokatëve ka shteruar të gjitha mundësitë juridike për anulimin e dënimit, dhe tashmë ish-Kryeministrit Gruevski si shpresë e vetme i mbetet falja nga Presidenti i vendit.

Ish-Kryeministri Gruevski sigurohet nga disa truproja që janë edhe zyrtarë të MPB-së, por sipas rregullave ligjore ata nuk janë të detyruar t’u raportojnë urdhërdhënësve për lëvizjet dhe lokacionin e personit që e sigurojnë. Nga Ministria e Brendshme nuk kanë njoftuar nëse e kanë kërkuar këtë informatë.

Në opinionin vendor gjithnjë e më shpesh po shtrohet pyetja ku është ish-Kryeministri Nikola Gruevski duke marrë parasysh faktin se që nga e premtja ai nuk është parë në publik, e as në rrjetet sociale, diçka që e praktikonte kohëve të fundit, e as u përgjigjet thirrjeve telefonike. Nga partia e tij mbeten në qëndrimin se Gruevski është i pafajshëm dhe se është viktimë e përndjekjes politike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç vlerëson se nuk do të vijë deri deri te një marrëveshje me Kosovën, sepse sipas tij “shqiptarët nuk

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka thënë se nuk e ka problem të gjunjëzohet para zyrtarëve botërorë e t’i lusë ata për investime

Presidenti amerikan Donald Trump i ka dërguar një letër Kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, duke e uruar për ‘udhëheqjen d

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti kanë shpërfaqur të mërkurën qëndrimet e tyre të kundër

Atij që investon 250 mijë euro për një imobilie në Greqi i hapet porta për në Bashkimin Europian.

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç ka folur rreth interesimit të SHBA-ve për të zgjidhur çështjen e Kosovës.

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski në njē intervistë ekskluzive për televizionin serb "TV Pink", ka folur edhe për partnerin

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, ka thënë se është motivuar nga një qëllim më i rëndësishëm se sa politikat ditore “në ndjekjen e n

Një tërmet prej 4.3 ballësh të shkallës Richter ka tronditur Greqinë  në orën 23:40 të dielën në mbrëmje.