Ja si do të jetë emri i ri i Maqedonisë

Postuar: 30/01/2018 - 22:17

   Mediat greke kanë shkruar se mes Maqedonisë dhe Greqisë është arritur marrëveshja për çështjen e emrit.

Me dakordësinë e të dy vendeve, mësohet se emri i ri i Maqedonisë dhe të jetë “Republika gorna Makedonija”, që do të thotë “Republika Maqedonia e Epërme”.

Mes palëve, në tryezën e dialogut janë katër çështje të rëndësishme: propozimi për emrin, irredentizmi, marrëdhëniet ndër rajonale dhe masat për axhendë pozitive.

Sipas ministrit të jashtëm grek Nikos Kotzias, marrëveshja e cila po përpilohet, fillimisht do t’i dorëzohet qeverisë greke e më pas asaj në Shkup.

Duket se ndërmjetësi i përfaqësuesit të OKB-së, Metju Nimic gjatë qëndrimit në Greqi, ka rezultuar i suksesshëm në gjetjen e gjuhës së përbashkët.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ministri i Jashtëm Ivica Dacic tha se Serbia do të njohë Kosovën dhe do të lejojë që të ketë karrigen në OKB, kur të "fluturojnë derra

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev paralajmëron votuesit se dështimi i marrëveshjes me Greqinë rrezikon ta zhysë vendin në kaos dhe izolim

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, përveç takimeve me lideret e subjekteve politike në Republikën e Maqedonisë, ka takuar edhe

Në plazhin më të njohur të ishullit Zante në zonën Nauagio në Greqi, për pak mund të kishte ndodhur një tragjedi.

Një vajzë 17-vjeçare shqiptare me banim në Neproshten të Maqedonisë, është zhdukur pa gjurmë.

Aeroporti i Beogradit “Nikolla Teslla” është hapur për trafikun ajror pas bllokadës që nga mëngjesi kur një avion nga Egjipti kishte ngel

Kryetari i Bashkimi Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka treguar se në vitin 2001, maqedonasit kanë qenë pro ndarjes së Maqedonisë nga

Liderët politikë shqiptarë në jugun e Serbisë me kërkesat që tri komunat e kësaj pjese t’i bashkohen Kosovës, mund të nxisin konflikte nd

Senatori amerikan, Ron Johnson, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se zgjidhja e problemeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të

Dy ushtarakë turq janë ndaluar mesditën e sotme në zonën kufitare mes Turqisë dhe Greqisë në zonën e njohuri si Evros.