Kroacia në zgjedhje/ Presidencialet mbahen më 22 dhjetor

14/11/2019 - 22:05

Kroacia do të mbajë zgjedhjet presidenciale më 22 dhjetor. Data u njoftua nga kryeministri kroat Andrej Plenkovic.

Në këto zgjedhje, presidentja aktuale, Kolinda Grabar-Kitaroviq, kandidate e Unionit Demokratik të Kroacisë, do të vendoset përballë kandidatit të Social-Demokratëve dhe ish-kryeministrit, Zoran Millanovic. Dy kandidatë të pavarur gjithashtu kanë mbështetje në sondazhe.

Posti i presidentit është kryesisht ceremonial në Kroaci.

Presidenti nuk mund të vendosë veton ndaj ligjeve, por ka rol në politikën e jashtme dhe mbrojtje. Sipas sondazheve të fundit, Garbar-Kitarovic është favorite për t’i fituar zgjedhjet me rreth 29 për qind të votave, ndërsa Millanovic do të jetë i dyti me 24 për qind. Në garë do të jenë edhe Miroslav Skoro, këngëtar, dhe ish-gjykatësi Mislav Kolakushiq. Nëse asnjëri nuk e fiton shumicën në raundin e parë të zgjedhjeve, raundi i dytë do të zhvillohet më 5 janar të vitit 2020.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas Shqipërisë, tërmeti është zhvendosur në Greqi, ku janë regjistruar një sërë lëkundjesh të njëpasnjëshme.

"Serbia është e gatshme të bisedojë për kompromis sa i përket zgjidhjet së çështjes së Kosovës".

Opozita serbe akuzon presidentin Aleksandar Vuçiç për trafik droge.

Maqedonia e Veriut ka bojkotuar ceremoninë e ndarjes së çmimeve Nobel, nisur nga shpërblimi me çmimin në fjalë për Letërsi të Peter Handk

Më shumë se dy e treta e qytetarëve do të votonte për hyrjen e Maqedonisë së Veriut në NATO nëse nesër do të mbahej një referendum për ke

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, inspektoi të premten pranimin e helikopterëve të rinj të forcave serbe, përfshirë edhe katër heli

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis do të takohet me presidentin e Turqisë, Reccep Tajip Erdogan gjatw të mërkurës, në një përpje

Pas tërmetit shkatërrues që goditi Shqipërinë më 26 nëntor Greqia ishte një nga vendet e para që iu gjendën pranë Shqipërisë menjëherë pa

Një tërmet i fuqishëm ka goditur ishullin e Kretës në Greqi, duke shkaktuar lëkundje sizmike edhe në vendin tonë.

Lëvizja Vetëvendosje në vendin tonë ka bërë thirrje për një marshim paqësor në Tiranë më 28 nëntor nën moton “Vuçiç nuk vendos për shqipt