Në Kinë ndjehen të ofenduar nga ministri serb Daçiç, marrëdhëniet në rrezik

21/02/2020 - 11:23

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, po mendon që ta anulojë vizitën e tij të planifikuar në Kinë, për shkak të shpërthimit të koronavirusit.

Ai tha se e konsideron të rëndësishme vizitën në Kinë, por se mund ta anulojë atë, ngaqë ka frikë futjen në karantinë për shkak të koronavirusit, ndërsa Serbia më 4 mars do të nisë procedurën e regjistrimit për zgjedhje.

Kjo ka zemëruar zyrtarët kinezë, të cilët mendojnë se ai po i nënvlerëson masat e tyre. Sipas medias serbe “Kurir”, me fjalët e tij, shefi i diplomacisë serbe e ka lënduar miqësinë serbo-kineze.

Fjalët e Daçiçit për Kinën, janë vlerësuar ofenduese në Pekin dhe janë cilësuar të turpshme për një ministër të Jashtëm, e sidomos për një kryediplomat serb.

Kina më nuk do ta konsiderojë atë mik të vendit, por do të vazhdojë ta respektojë presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç.  Në Serbi mendojnë se qëndrimi i Kinës karshi Daçiçit do të ndryshojë dukshëm. E kjo nuk do të vijë menjëherë, por do të demonstrohet më vonë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

12 persona, punonjës të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut janë infektuar me Covid-19.

Presidenti serb, Aleksander Vuçiç tha se Beogradi është i vendosur të ndihmojë serbët në Kosovë në luftën ndaj COVID-19.

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 72 raste të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut.

Mediat greke raportojnë se numri i viktimave në shtetin fqinj ka shkuar në 63 persona, katër prej të cilëve humbën jetën ditën e sotme, v

Dy vdekje të tjera që nga statistikat e fundit të qeverisë greke, ka bërë që numri i viktimave në Greqi, këtë të enjte të shkojë në 53 në

Ka shkuar në 51 numri i viktimave në Greqi si pasojë e koronavirusit.

Një pjesëtar i qeverisë serbe ka humbur jeten pasi është prekur nga koronavirusi. Bëhet fjalë për Branislav Blazic, ka qenë sekretar shte

Qeveria greke ka gati hapat konkrete për të ndihmuar mediat e vendit me një plan konkret.

Vijon të rritet numri i viktimave dhe të infektuarve nga koronavirusi në Greqi.