Në listë me Doshin, Llallën dhe Dakon hyn edhe një politikan rumun

07/09/2019 - 17:20

Ish-lideri i Partisë Socialdemokrate në pushtet në Rumani, Liviu Dragnea dhe dy fëmijët e tij nuk do të hyjnë dot në Shtetet e Bashkuara. Dragnea, njëri prej njerëzve më të fuqishëm të vendit u shpall publikisht “persona non grata”, nga Sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, për shkak të akuzave që e lidhin “me përfshirje në akte të rënda korrupsioni”.

Ligji amerikan e lejon që kreu i departamentit të shtetit t'i njoftojë në kanale publike ose private ndalime të tilla për zyrtarë të caktuar dhe familjet e tyre.

Fakti që në këtë rast u preferua rruga publike e përcjelljes së njoftimit, konsiderohet një sinjal i fortë që dërgohet nga Washingtoni për zyrtarët e shënjestruar, e të tjerë që janë nën vëzhgim.

Në lupën e DASH-it duket janë individë të veshur me pushtet e që konsiderohen si të përfshirë në afera të rënda korruptive në të gjithë rajonin e Ballkanit.

Tre vendime të forta mori departamenti në rastin e Shqipërisë, duke shpallur non grata Tom Doshin, Adriatik Llallën dhe Vangjush Dakon, si dhe familjarët e tyre.
Rasti i Dragneas dëshmon se fushata e verifikimit të aferave korruptive nga amerikanët është shtritrë në të gjithë rajonin.

Rumania është një prej vendeve më të korruptuara të Bashkimit Europian dhe PSD-ja është parë si kërcënim për pavarësinë e gjyqësorit nga BE, Departamenti Amerikan i Shtetit dhe mijëra gjyqtarë rumunë që kur mori pushtetin në 2017-tën.

Prokurorët atje arritën të shpallin fajtorë një sërë ligjvënësish, ministrash dhe kryetarësh komunash, përfshirë dhe vetë Dragnean. Por në muajin korrik, Gjykata Kushtetuese rumune mbështeti ankimimin e PSD që argumentonte se gjykimet paraprake për korrupsionin duhet të ishin dëgjuar nga kolegjet gjyqësore të Gjykatës së Lartë, të specializuar për rastet e ryshfetit.

Kjo nënkupton se rastet e korrupsionit të cilat nuk janë finalizuar deri në janar mund të rigjykohen, por për një vendim të tillë nuk u dha ndonjë arsyetim i detajuar ligjor. /TCH

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një tërmet me magnitudë 4,8 të shkallës Rihter ka goditur Greqinë, në orën 18.47.

Dimri sjell smogun e tij të përvitshëm mbi Ballkan, ku ndotja e ajrit shkaktohet në një masë të madhe nga qymyri dhe zjarret me dru, te t

Rritja dramatike e numrit të sëmurëve me grip në 15 ditët e para të këtij viti është shokuese, por e pritëshme theksojnë specialistët e s

Mediet kosovare dje bënë me dije se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama zyrtarisht ka nisur rrugën ligjore ndaj kryeministrit në detyrë t

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis dëshiron që presidenti i ardhshëm i vendit të jetë grua, deklaroi teksa propozoi një gjyqtare të la

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, bisedoi të mërkurën me telefon me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vu

Një biznesmen i njohur në Greqi, Theodoros Nitsiakos humbi jetën në një aksident automobilistik pasi makina e tij doli nga rruga dhe u pë

Gjatë ditës së sotme, padyshim lajmi që ka bërë bujë të madhe në media është rasti që ka ndodhur tek të afërmit e këngëtares Adelina Tahi

Gjykata Penale në Shkup ka njoftuar se katër ish-drejtues të lartë shtetërorë do të gjykohen për ngjarjet e dhunshme në parlamentin e Maq

Ortodoksët malazezë të dy kishave rivale festuan vigjiljen e Krishtlindjes dje, në një klimë tensionesh të përkeqësuara nga një ligj i di