Rritet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Greqi

29/09/2020 - 18:30

Ministria e Shëndetësisë greke ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 5 persona nga COVID-19, ndërsa janë konfirmuar 416 raste të reja.

240 rasteve të konfirmuara sot janë regjistruar në Athinë. Ditën e djeshme, vendi fqinj raportoi për 269 raste me COVID-19 dhe 4 humbje jete, ndërsa ditën e sotme është rritur numri i infeksioneve.

Shefi i sëmundjeve infektive në Selanik njoftoi për një rast të një 17-vjeçareje te infektuar, e cila po trajtohet në terapi intensive.

Ai theksoi se “kjo vajzë nuk kishte asnjë sëmundje shoqëruese. Një rast i tillë është i rrallë dhe nuk dua të frikësoj njerëzit.  Mesazhi që duhet t’u përcjellim të rinjve është se ata nuk janë të paprekshëm nga Covid-19”, u shpreh ai.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Greqia po kalon një valë të dytë nga COVID-19 edhe më të frikshme se e para.

Trupat e dekompozuar tragjikisht të shtatë personave të cilët mund të jenë strehuar aty, u gjetën të premten brenda një dërgese plehrash

Rritja e numrit të infektimeve në Greqi ka detyruar autoritetet shëndetësore fqinje që të forcojnë masat me qëllim mbajtjen nën kontroll

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis njoftoi se në Athinë, Selanik dhe në qytete të tjera do të vendoset ora policore, me qëllim t

Është shoqëruar me debate të ashpra mes kryeministrit të Kosovës Avullah Hoti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, Forumi i Sigurisë i

Maqedonia e Veriut ka raportuar sërisht shifra të larta të infektuarish me COVID-19.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis sapo njoftoi masat e reja ndaj koronavirusit për shkak të rritjes së rasteve pozitive me koronaviru

Autoritetet bullgare sot urdhëruan banorët të mbanin maska mbrojtëse në rrugë për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit.

Ivica Daçiç është zgjedhur kryetari i parlamentit të shtetit të Serbisë.

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes në Zakynthos të Greqisë janë ndjerë lëkundje të forta tërmeti