Serbia kërkon ndihma nga Kina, Presidenti Vuçiç takon ekspertët kinezë

23/03/2020 - 18:20

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrja e vendit, Ana Brnabic pritet të zhvillojnë një takim me mjekë kinezë ditën e sotme të cilët do të ndihmojnë vendin për të luftuar COVID-19.

Ndërsa në orën 18:00 me orën lokale, do të ketë dhe një konferencë për shtyp nga Presidenti për të publikuar dhe rezultatet e takimit.

Gjithashtu në takim do të jenë dhe pjesëtarë të tjerë e ekspertë nga të dy shtetet që po merren me pandeminë, për të diskutuar efektet ekonomike të COVID-19 në Serbi.

Disa ditë më parë Presidenti Vuçiç lëshoi një deklaratë shumë të fortë duke deklaruar se ai do të kërkojë ndihmë nga Kina.

Ai u shpreh se Bashkimi Evropian dështoi që t’i ndihmonte vendet e saj anëtare në këtë situatë. BE kërkon që vendet anëtarë të marrin vetëm produkte brenda Evropës, por në situatën me COVID-19, kjo e fundit dështoi që të shpërndajë ndihmat e nevojshme.

Ndaj Vuçiç deklaroi që do të kërkojë ndihmë nga Kina.

Deri më tani në të gjithë vendin janë regjistruar 249 persona të infektuar dhe vetëm 2 viktima.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dy vdekje të tjera që nga statistikat e fundit të qeverisë greke, ka bërë që numri i viktimave në Greqi, këtë të enjte të shkojë në 53 në

Ka shkuar në 51 numri i viktimave në Greqi si pasojë e koronavirusit.

Një pjesëtar i qeverisë serbe ka humbur jeten pasi është prekur nga koronavirusi. Bëhet fjalë për Branislav Blazic, ka qenë sekretar shte

Qeveria greke ka gati hapat konkrete për të ndihmuar mediat e vendit me një plan konkret.

Vijon të rritet numri i viktimave dhe të infektuarve nga koronavirusi në Greqi.

Në Greqi është shënuar viktima e 44-t nga koronavirusi.

Ai është një 79-vjeçar nga Ptolemaidha.

Flamuri i Maqedonisë së Veriut tashmë është ngritur në selinë e NATO-s në Bruksel, ku u shënua kështu aderimi i vendit në Aleancën Veriat

Qeveria e Malit të Zi i ka kërkuar ndihmë mjekësore NATO-s, përkatësisht Qendrës për Koordinimin e Përgjigjeve ndaj Fatkeqësive, sa i tak

Numri i personave që kanë humbur jetën në Greqi si pasojë e koronavirusit ka shkuart në 32. Sikurse bëjnë të ditur mediat greke numri i p

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo përshëndeti finalizimin e procesit të antarësimit të Maqedonisë së Veriut në Nato.