Vuçiç: Nuk vazhdon dialogu pa u hequr taksa

20/11/2018 - 18:23

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, përsëriti se nuk do të ketë vazhdim të dialogut me Kosovën, derisa kjo e fundit nuk e tërheq taksën prej 10% mbi prodhimet e importuara nga Serbia dhe Bosnja.

“Ne jemi të gatshëm të bisedojmë në çdo moment. Por, si të bisedojmë kur dikush, 12 vjet pas nënshkrimit të Marrëveshjes për Tregti të Lirë në Evropën Qendrore, nuk e zbaton atë që ka nënshkruar? Prej nga t’iu besojmë se nuk do të shkelin çdo marrëveshje tjetër”, tha Vuçiç për mediat serbe.

Sipas tij, Kosova me këtë taksë merr nga një milion euro në ditë nga Serbia.

Më 6 Nëntor, Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për vendosjen e taksës doganore mbi mallrat e importuara nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina.

Kjo masë nënkupton taksën prej 10% në të gjitha importet me prejardhje nga Serbia dhe Bosnja.

Vuçiq ka paralajmëruar qysh në takimin e fundit me homologun kosovar, Hashim Thaçi, më 8 nëntor në Bruksel, se nuk do të ketë vazhdim të dialogut derisa të jetë në fuqi taksa./REL

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç vlerëson se nuk do të vijë deri deri te një marrëveshje me Kosovën, sepse sipas tij “shqiptarët nuk

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka thënë se nuk e ka problem të gjunjëzohet para zyrtarëve botërorë e t’i lusë ata për investime

Presidenti amerikan Donald Trump i ka dërguar një letër Kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, duke e uruar për ‘udhëheqjen d

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti kanë shpërfaqur të mërkurën qëndrimet e tyre të kundër

Atij që investon 250 mijë euro për një imobilie në Greqi i hapet porta për në Bashkimin Europian.

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç ka folur rreth interesimit të SHBA-ve për të zgjidhur çështjen e Kosovës.

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski në njē intervistë ekskluzive për televizionin serb "TV Pink", ka folur edhe për partnerin

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, ka thënë se është motivuar nga një qëllim më i rëndësishëm se sa politikat ditore “në ndjekjen e n

Një tërmet prej 4.3 ballësh të shkallës Richter ka tronditur Greqinë  në orën 23:40 të dielën në mbrëmje.