Zaev ka dhënë dorëheqje? Alsat: Jo, por ka thirrur mbledhje të jashtazakonshme

18/10/2019 - 16:50

Ndonëse media italiane "Ansa" njoftoi sot se kryeministri Zoran Zaev ka dhënë dorëheqjen pas vendimit të Bashkimit Evropian për të mos hapur negociatat, në Shkup e mohojnë një zhvillim të tillë.

Alsat, media shqiptare në vendin fqinj, raporton se Zaev nuk ka dhënë dorëheqjen nga detyra, megjithatë, ai ka thirrur një mbedhje të jashtëzakonshme të Qeverisë për të diskutuar mbi hapat që do të merren pas dështimit me negociatat.

Zaev ka deklaruar se Maqedonia e Veriut i ka kryer të gjitha detyrat që BE-ja i kërkoi për hapjen e negociatave.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tërmeti shkatërrues në Turqi u paralajmërua nga sizmiologu grek Gerasimos Huliaras.

Maqedonia vazhdon të përballet me mungesë të kohezionit social dhe ekonomik si dhe dallime në zhvillim në mes të rajoneve të banuara me s

I dërguari Special i Presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Beograd-Prishtinë Richard Grenell mbërriti në Beograd pasditen e sotm

Pas deklaratave të së dërguarit të Posaçëm Donald Trump për marrëveshjen Kosovë-Serbi, Richard Grenell, vjen një reagim nga ministri i Ja

Pas një propozimi të kryeministrit Kiriakos Micotaqis parlamenti grek ka zgjedhur në mënyrë unanime Ekaterini Sakellaropulu si presidente

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi edhe njëherë se nuk do të ketë qeveri të re në Kosovë nëse nuk futet dhe Lista Serbe.

Katerina Sakellaropoulou u zgjodh me 261 vota nga Parlamenti Grek në postin e Presidentes së Republikës Greke.

Sulmi i fundit ndaj gazetarit të Deutsche Welles, Thomas Jacobi në Athinë e bën të qartë: Në Greqi ekstremistët e djathtë vazhdojnë të mb

Pas tensioneve të cilat tashmë janë përhapur në ‘Egje’ mes Greqisë dhe Turqisë për çështjen e luftës në Libi, SHBA nuk është përfshirë du

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se nuk beson se taksa që u ka vënë Kosova prodhimeve të importuara nga Serbia dhe Bosnje e He