Kemi pak më shumë detaje mbi raketat kineze që thuhet se fluturuan mbi Tajvan gjatë stërvitjeve më të fundit ushtarake të Pekinit të premten.

Meng Xiangqing, një profesor në Universitetin e Mbrojtjes Kombëtare të lidhur me ushtrinë e Kinës, foli me transmetuesin shtetëror CCTV, duke lavdëruar saktësinë e aftësive të Pekinit. Stërvitjet tona këtë herë përfshinin teste me gjuajtje të drejtpërdrejtë dhe ishte hera e parë që ata kaluan ishullin Tajvan.”

Ai shtoi se ata kaluan nëpër një hapësirë ​​ajrore ku raketat Patriot, një sistem raketor shumë i lëvizshëm tokë-ajër që do të ishte një mbrojtje thelbësore kundër avionëve luftarakë kinezë, janë vendosur dendur.

Stërvitjet e fundit përfaqësonin gjithashtu stërvitjet më të afërta ndonjëherë të PLA me ishullin, rrethimin e tij të parë dhe herën e parë që ngriti një poligon qitjeje në lindje të Tajvanit,” tha Meng.

Agjencia zyrtare kineze e lajmeve Xinhua raportoi se ushtria fluturoi më shumë se 100 avionë luftarakë duke përfshirë luftëtarë dhe bombardues gjatë stërvitjeve, si dhe mbi 10 shkatërrues dhe fregata.

Stërvitjet kineze përfshijnë trupa nga marina, forcat ajrore, forcat raketore, forcat mbështetëse strategjike dhe forcat mbështetëse logjistike, sipas Xinhua.

Linja mesatare është një kufi jozyrtar, por dikur i respektuar kryesisht, që shkon në mes të ngushticës së Tajvanit, që ndan Tajvanin dhe Kinën.