Koreja e Veriut po shqyrton furnizimin e Rusisë me armë për përdorim në Ukrainë dhe bisedimet “po përparojnë në mënyrë aktive”, tha të mërkurën një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu vizitoi së fundmi Korenë e Veriut “për t’u përpjekur të bindë Phenianin që t’i shesë municion artilerie Rusisë”, tha John Kirby në një telefonatë me gazetarët. Që atëherë, tha ai, presidenti rus Vladimir Putin dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un kishin “këmbyer letra” duke u zotuar për bashkëpunim të mëtejshëm.

“Informacionet tregojnë më tej se pas vizitës së Shoigut, një grup tjetër zyrtarësh rusë udhëtoi në Phenian për diskutime të mëtejshme rreth marrëveshjeve të mundshme të armëve,” tha Kirby, duke shtuar se inteligjenca amerikane tregoi se ishin planifikuar më shumë bisedime për një marrëveshje armësh.

“Rusia do të merrte sasi të konsiderueshme dhe lloje të shumta municionesh nga [Koreja e Veriut], të cilat ushtria ruse planifikon t’i përdorë në Ukrainë. Marrëveshjet e mundshme mund të përfshijnë gjithashtu sigurimin e lëndëve të para që do të ndihmonin bazën industriale të mbrojtjes ruse, “tha ai.

Ushqim për armët

Në mars, Kirby sugjeroi se Pheniani po kërkonte të tregtonte armë për furnizime ushqimore ruse në mes të mungesës së ushqimit në Korenë e Veriut. 

Por ai tha të mërkurën se nuk kishte ende prova për këtë dhe Shtetet e Bashkuara ishin vetëm të sigurta se bisedimet janë fokusuar në municione artilerie.

“Këto janë negociata sekrete që këto dy vende po bëjnë,” tha Kirby, “nuk ka asnjë indikacion në informacionin që kemi për këto negociata të avancuara që kanë të bëjnë me ushqimin për karburant.”

Mes të korrave të dobëta në Korenë e Veriut, shumë koreano-veriorë përsëri po luftojnë për të mbijetuar dhe për të vënë ushqim të mjaftueshëm në tryezë, me krimin e dhunshëm që po rritet ndërsa njerëzit bëhen gjithnjë e më të dëshpëruar, ka raportuar RFA.

ALB_KOR_RussianArms_08302023.2.JPG
Një dron sulmues rus, për të cilin autoritetet ukrainase thonë se është një Shahed-136 i prodhuar nga Irani, është parë mbi Kiev, 17 tetor 2022. (Roman Petushkov/Reuters)

Kirby tha se perspektiva e një marrëveshjeje midis Rusisë me Korenë e Veriut – dhe mbështetja e Putinit në negociatat me “regjimet mashtruese” për armë dhe furnizime të tjera mbrojtëse – foli për pozicionin e dobët të Rusisë.

“Ai do të shkojë në Iran, ai do të shkojë në Korenë e Veriut për t’u përpjekur të marrë predha artilerie dhe materiale bazë në mënyrë që të mund të vazhdojë të mbështesë bazën e tij industriale të mbrojtjes,” tha ai. “Nuk ka asnjë mënyrë tjetër për ta parë këtë përveç [si] dëshpërim dhe dobësi, sinqerisht.”

Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar prej muajsh për përpjekjet e supozuara të Rusisë për të siguruar armë nga Koreja e Veriut, e cila ka mbështetur pushtimin e Ukrainës nga Moska si përgjigje ndaj një Shtetet e Bashkuara ” hegjemoniste”. Por Rusia dhe Koreja e Veriut kanë mohuar se ka ndonjë marrëveshje.

Më 15 gusht, zëvendës zëdhënësi kryesor i Departamentit të Shtetit, Vedant Patel tha se çdo marrëveshje e tillë do të shkelte sanksionet ndërkombëtare.

Një “marrëveshje armësh mes Koresë së Veriut dhe Rusisë sigurisht që do të shkelte një sërë rezolutash të Këshillit të Sigurimit të OKB-së”, tha Patel./RFA