Aksident tragjik në punë në një kantier ndërtimi në via Deledda alla Besurica. Në orët e para të pasdites të së enjtes, 11 Prill, një punëtor humbi jetën, me sa duket për shkak të një shembjeje ose fundosjeje të ndodhur në një zonë ku po zhvillohej një gërmim ndërtimi.

Në vendngjarje kanë shkuar forcat zjarrfikëse së bashku me mjetet e tjera të ndihmës së parë (ambulanca dhe ambulanca). Për të mbërritur tek punëtori, që kishte rënë në një thellësi të gërmimit, ishte e nevojshme ndërhyrja e zjarrfikësve.

Viktima është një punëtor shqiptar 58 vjeç, banues në provincën e Bergamos, i cili fatkeqësisht ka ndërruar jetë menjëherë. Dinamika e saktë e aksidentit nuk është ende e qartë për momentin: me të po merren karabinierët e Piacenzas, të cilët kanë ndërhyrë në vendngjarje së bashku me Mjekësinë e Punës ASL. Burri besohet se ka vdekur nga rënia e disa paneleve mbajtëse, që po vendoste. Vendi i ndërtimit është rrethuar nga shiritat.

“U nxitova sapo mora lajmin, për më tepër ishim në garnizonin përballë monumentit të të vrarëve në punë për shkak të grevës që ishte thirrur sot nga CGIL dhe UIL pikërisht për të tërhequr vëmendjen për mungesën e sigurisë në vendin e punës”. Kështu deklaroi Marco Efori, sekretar i përgjithshëm i sektorit të ndërtimit Fillea Cgil të Piacenza.

Fatkeqësisht – tha ai – kjo ishte viktima e njëqindtë e një ‘lufte’ që po bëhet çdo ditë, ndodh pranë tragjedisë së digës në zonën e Bolonjës si dhe atyre në Firence dhe gjithë atyre që kemi vajtuar deri më sot. “Nuk e dimë dinamikën e asaj që ndodhi sot, por erdhëm menjëherë për të dhënë dëshminë tonë dhe për të verifikuar se cilat janë kushtet e punës në këtë kantier, i cili tashmë është vizituar disa herë nga ne. Ne presim hetimet e hetuesve për të parë nëse do të ketë ndonjë përgjegjësi. Edhe sot ishim në rrugë për të thënë se nuk mund të vazhdojmë më me këtë tragjedi në humbje jete njerëzish që nuk mund të kthehen më në shtëpi në familjet e tyre pas një dite të punës”.