Çfarë i bën zemrës vetëm një pije energjike

01/05/2019 - 22:14

Vetëm një pije energjike mjafton për të shkaktuar probleme në zemër, efektet e së cilës nisin vetëm 90 minuta pas konsumimit. Shkencëtarët zbuluan se pijet energjike mund të shkaktojnë ngushtimin e enëve të gjakut, që rrit rrezikun e bllokimit dhe shkakton sulmet në zemër dhe goditjet në tru.

Të dhënat e reja i japin edhe më shumë zë studimeve të mëparshme, që kanë paralajmëruar të rinjtë që të qëndrojnë larg këtyre pijeve.

Shkencëtarët e udhëhequr nga Dr. John Higgins në Universitetin e Texas thanë: “Teksa pijet energjike po bëhen gjithnjë e më popullore, është e rëndësishme për të studiuar efektet e tyre tek ata që i pinë shpesh dhe për të përcaktuar më mirë, nëse ka, sasinë e caktuar që duhet marrë”.

Në shkrimin e botuar nga e përditshmja The Sun, thuhet se grupi i punës beson se është kombinimi i përbërësve në pijet energjike që dëmton enët e gjakut tek ata që e konsumojnë. Mes tyre janë kafeina, taurina, sheqeri dhe përbërës të tjerë bimorë, që sipas ekspertëve dëmtojnë rreshtimin e artereve dhe venat.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Quhet ndryshe sëmundja e harresës dhe mund të shfaqet papritur tek kushdo.

Moda, gjithnjë e më e përhapur në dieta, për të zëvendësuar një vakt me akullore fsheh diçka të jashtëzakonshme ...

Obeziteti është shpallur nga Organizata Botërore e Shëndetit(OBSH) si sëmundja e shekullit dhe Shqipëria nuk përjashtohet nga rreziku.

Në stinën e verës akulloret janë përveçse shumë të shijshme  por edhe freskuese.

Në muajt e verës kur edhe shkollat janë mbyllur, fëmijët qëndrojnë me orë të zgjatura para ekranit të televizorit, i-pad apo edhe celular

Një studim i ri vuri në dukje se konsumi i kafes dhe çajit para kohës së fjetjes nuk ndikon në gjumë.

Sado e çuditshme të duket, një nga terapitë më të thjeshta, më të lira, më të shëndetshme dhe më të dobishme është ajo me bazë ujin: hidr

Për të matur presionin e gjakut, do të vijë dita kur do të bëni thjesht një selfie ose më mirë një video të shpejtë të fytyrës tuaj me ce

Shija e saj ekzotike e ka bërë tërë botën të magjepsur me kalimin e kohës, dhe kjo është kryesisht për shkak të atributeve të shumta shër