COVID-19/ Ju thahen dhe plasariten duart nga larja e shpeshtë? Ja si të shpëtoni lëkurën

19/03/2020 - 14:57

Larja e shpeshtë e duarve me ujë dhe sapun, përbën vijën e parë efikase të mbrojtjes ndaj infektimit nga COVID-19.

Sipas ekspertëve të fushës, larja dhe fërkimi i duarve me ujë dhe sapun për të paktën 20 sekonda pakëson në mënyrë efikase gjasat e përhapjes së virusit.

Dezinfektanti me përmbajtje të lartë alkooli është gjithashtu një mënyrë e mirë për të pakësuar këto gjasa.

Dezinfektantët duhen përdorur gjithnjë pas larjes së duarve.

Dhe meqë jemi tek duart, larja e shpeshtë dhe përdorimi i tepruar i disinfektantëve mund të shkaktojë një tharje ekstreme të saj.

Sapuni dhe uji largojnë bakteret dhe viruset por edhe shkatërrojnë yndyrnat mbrojtëse të lëkurës duke nxitur tharjen dhe plasaritjen e saj.

Një gjë e tillë sipas dermatologëve, rrit gjasat e infeksioneve por edhe të ekzemës.

Dezinfektantët me bazë alkooli shkaktojnë më pak irritime.

Si të kujdeseni për lëkurën e thatë të duarve

Dermatologët këshillojnë që sapuni që përdorni për larjen e duarve të jetë i butë dhe pa aromë.

Nuk mund të përdorni për duart një sapun që arrin të heqë edhe njollat e yndyrës më kryeneçe në rroba apo enë.

Pas larjes së duarve të mos i fërkoni ato me peshqir por t’i thani butësisht, sepse fërkimi i tepërt e irriton lëkurën më shumë.

Sapo duart të jenë tharë përdorni një krem duarsh që ato të jenë të buta dhe të ushqyera.

Njerëzit që kanë një lëkurë të ndjeshme në duar, duhet të mbajnë sa më shumë dorashka por edhe doreza kur bëjnë punë shtëpie.

Kremin e duarve duhet ta përdorni edhe në mbrëmje përpara se të shtriheni për të fjetur.

Nëse lëkura juaj është tepër e tharë, e plasaritur dhe e rrudhur, atëherë në mbrëmje, lyejini me vazelinë.

Më pas vishni dorashka pambuku që të mundësoni përthithjen sa më të mirë të kremit zbutës dhe hidratimin e mirë të lëkurës së duarve./AgroWeb.org

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pse duhet të hani avokado çdo ditë?

Avokadot konsiderohen si një nga produktet natyrale më mirëbërëse për organizmin njerëzor.

Virusi SARS-COV 2 apo koronavirusi është shkaktari i pandemisë aktuale që ka përfshirë mbarë globin.

Nutricionistja Diola Dosti ka theksuar rëndësinë e trajtimit të COVID-19 edhe me vitaminë C.

Gjithnjë e më shumë njerëz mbajnë prej ditësh maska. Në shumë vende madje mbajtja e maskave është e detyrueshme.

U bënë muaj që lexojmë dhe studiojmë mbi koronavirusin, por shumë pyetje mbeten pa përgjigje.

Ushqimet e përpunuara mund të jenë të përballueshme dhe të volitshme për shumë njerëz.

Zyrtarët e Organizatës Botërore të Shëndetit ditën e djeshme janë shprehur se ende rekomandojnë që njerëzit të mos mbajnë maska për fytyr

Duke e vlerësuar stilin e jetesës si një mjet të fortë të luftës anti covid, Organizata Botërore Shëndetësisë (OBSH) nxori një udhëzues s

Çdo ditë, amvisat shqiptare përballen me mëdyshje, sfida dhe punë.