Djathërat pa yndyrë që mund të hani gjatë një diete

Postuar: 02/07/2018 - 13:16

Djathi është një nga fjalët më të dhimbshme për ata që duhet të fillojnë një dietë dhe për këtë arsye po ju tregojmë djathërat pa yndyrë që ju mund të hani gjatë një dietë.

Ata janë të freskët, të shijshëm dhe të japin mundësinë për përgatitjen e shumë recetave.

Me sa duket ka më shumë se 400 lloje, duke përfshirë djathin e butë, të kalitur dhe atë kremoz, pra nuk mungon zgjedhja, por jo nëse ju jeni duke ndjekur një dietë të rreptë!

Zakonisht djathërat janë në majën e listës së ushqimeve të ndaluara për ata që janë në një dietë, por me disa përjashtime, duke pasur parasysh se jo të gjithë djathërat kanë yndyrë, ka djathëra që mund të konsumohen edhe duke qenë në dietë.

Djathi bardhë pa kripë - Ky është pa dyshim një nga djathërat më të njohur në dieta. Djathi i bardhë është një ushqim proteinike që ka një aromë të këndshme dhe të butë. Ai përdoret për shumë recetave dhe përgatitje dhe mund të kombinohet me perime, por edhe me ushqime të tjera proteinike.

Mocarela - Mocarela është vetëm një nga djathërat që kënaq ata që zakonisht nuk i pëlqen djathi. Ajo është ideale për ata që shpesh kanë pak kohë për të ngrënë ose për të përgatitur ushqim dhe kombinon pothuajse të gjitha perimet. Ky produkt i qumështit është gjithashtu një burim i madh i kalciumit, natriumit, fosforit dhe vitaminës A.

Gjalpi pa kripë - E shijshme dhe e butë, gjalpi pa kripë është një kënaqësi për shije dhe ju mund ta përhapni atë në një fetë bukë të thekur. Përveç të qenit e mirë, ajo është gjithashtu e mirë për shëndetin, sepse është e pasur me kalcium, magnez dhe vitaminë A.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Çdokush që ka vuajtur nga irritimi i mishit të thonjve apo hyrja në mish, e dinë shumë mirë se kjo nuk është aspak e këndshme.

Lentet e kontaktit mund t’ju shkaktojnë verbëri për shkak të një infeksioni të rrallë.

   Nëse nuk e keni provuar vetë ndjesinë e prindërimit, me siguri keni dëgjuar nga të tjerët që të kesh një bebe të vogël në shtëpi, gjum

   Kjo pije ka aftësinë për t’i kthyer flokët e thinjura në ngjyrën e tyre natyrale falë përbërësve të fuqishëm të cilët kanë përfitime t

Të kesh një bark të rrafshtë dhe forma trupore ideale këkron padyshim shumë kohë në palestër, një regjim ushqimor shumë të rreptë dhe mbi

   Pijet energjike konsumohen jo pak nga ne.

Madje, në treg ekzistojnë shumë pije të tilla.

Një studim i realizuar së fundmi ka treguar se një dietë e shëndetshme ulë rrezikun për kancer.

Rrudhat e thella të ballit mund të jenë një shenjë paralajmëruese e sëmundjeve kardiovaskulare, thonë studiuesit.

Mëlçia juaj është organi më i madh i brendshëm, i cili kryen më shumë se 500 funksione në trup.

   Jo vetëm lëkurat dhe lëngu i shalqinit janë të dobishme për shëndetin dhe estetikën.