Kanabisi ndihmon në kurimin e ekzemës së lëkurës

02/06/2018 - 21:17

Kërkime nga Shoqëria Kombëtare e Ekzemave në Amerikë tregojnë se kanabisi mund të ndihmojë në përmirësimin e kushteve të lëkurës, shkruan "The Sun"

Dermatologët në Amerikë kanë bërë gjthashtu kërkime që e mbështesin metodën.

Zbulimet tregojnë se kanabinoidsët kanë përbërës anti-mikrob dhe anti-inflamatorë, të cilët futen në receptorët e lëkurës kur aplikohet locioni dhe mund të ulë irritimin dhe skuqjen.

Ai gjithashtu mund të ndihmojë në kontrollin e bakterit që shkakton irritim të lëkurës. Dermatologët thonë se është një alternativë e mirë për trajtimin e dermatitit atopik, që është edhe ekzema më e zakonshme.

Por kjo nuk ka lidhje me tymosjen e kanabisit, pasi kjo nuk e ndihmon ekzemën, duhet aplikuar vetëm si vaj.

Shkencëtarë nga Universiteti i Kolorados kanë nisur gjithashtu provat mbi një përbërje në drogë për të përcaktuar nëse mund të luftojë kushtet e zakonshme të lëkurës si ekzema dhe psoriasis.

Ata besojnë se CBD, e cila nuk shkakton 'drogim', mund të ofrojë shpresë për miliona njerëz që vuajnë nga ekzemat apo psoriaza.

Përbërësi anti inflamator, i njohur zyrtarisht edhe si cannabidiol, është mbështetur tashmë, për shumë benefite që ka, edhe nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Shefat e Shëndetit Botëror dhanë një faturë të pastër shëndetësore në një raport të publikuar në Dhjetor dhe deklaruan se nuk ka rezultate negative.

Firma  Holland & Barrett tashmë ruan një formë vaji të këtij përbërësi, i cili është i ligjshëm të blihet në Mbretërinë e Bashkuar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka pak njerëz që s’janë adhurues të djathit.

Të dëgjoni muzikë para gjumit është një mënyrë e mirë relaksuese për çdo person.

Sipas statistikave, nga 5 deri në 60% e njerëzve në botë vuajnë nga era e keqe e gojës.

Gjumi është shumë i rëndësishëm për të rifituar energjitë dhe përballuar ditën. Por cilat ushqime na ndihmojnë për një gjumë të qetë?

Të ushqehesh mirë është thelbësore për të qëndruar në formë dhe për të parandaluar shqetësimet apo sëmundjet.

Avokado është një ushqim i cili sjell përfitime të shumta, pasi njihet për yndyrat e tij të “mira”, ose ato që organizmi ynë ka nevojë pë

Procesi i plakjes është i pashmangshëm. Por a njihni njerëz që duken më të mëdhenj se mosha e tyre?

Nëse keni rrjedhje dhe bllokim hundësh, ose keni teshtima dhe kollitje mendimi juaj i parë është se jeni ftohur.

Prej shekujsh, vaji i kanabisit është përdorur por u ndalua në gjysmën e shekullit të 20-të.