Kthejuni shkrimit me dorë, përmirëson memorien dhe përqëndrimin

Postuar: 04/05/2018 - 08:49

Të marrësh një penë dhe të shkruash, është e gjëja më e nevojshme për njerëzit. Në studimin e fundit të publikuar, shkrimi i dorës nuk është thjesht një ushtrim stili, por një praktikë që përmirëson memorien dhe përqëndrimin.

Pra është ilaç për mendjen tonë, dhe për këtë arsye duhet të nisim të lëmë ndonjëherë mënjanë teknologjinë. Kërkimi i publikuar në revistën Psycological Science, nënvizon rëndësinë e shkrimit tradicional, që përveç rritjes së memories dhe përqëndrimit, rrit edhe aftësinë e të kuptuarit saktë të një ideje të caktuar.

Studiuesit kanë kuptuar diferencat mes atyre studentëve që marrin shënime vetë dhe atyre që përdorin kompjuterin. Dhe kush mbante shënime me shkrim dore, duke mos mbajtur dot ritmin e të folurit, kishte zhvilluar shumë aftësinë në përzgjedhjen e informacioneve për të shënuar dhe ishte shumë më i përqëndruar në krahasim me kolegët teknologjikë.

Për këtë arsye, Universiteti i Harvardit ka vendosur që disa ushtrime dhe ese për studentët të zhvillohen vetëm me shkrim dore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Gjithkush ka vuajtur të paktën një herë në jetën e tij nga lodhja dhe stresi për shkak të ndryshimit të sezonit.

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, por sigurisht nëse ju konsumoni ushqimet e duhura.

   Shkencëtarët kanë përpiluar të dhëna nga një mostër popullsie prej rreth 120,000 njerëz mbi 30 vjet, për rolin e arrës në organizëm.

   Nuk ka gjë më të keqe se sa të përpiqesh të flesh dhe të mos ia dalësh pasi ndiheni të stresuar.

   Humbja e peshës është sfidë e madhe për shumëkënd.

   Të ndihemi mirë tek shihemi në pasqyrë është një ndjenjë e përbashkët për të gjithë njerëzit.

   Problemet me prostatën shfaqen në moshën e vonshme dhe me to ballafaqohet një numër i madh meshkujsh.

   Çdokush që ka vuajtur nga irritimi i mishit të thonjve apo hyrja në mish, e dinë shumë mirë se kjo nuk është aspak e këndshme.

Lentet e kontaktit mund t’ju shkaktojnë verbëri për shkak të një infeksioni të rrallë.

   Nëse nuk e keni provuar vetë ndjesinë e prindërimit, me siguri keni dëgjuar nga të tjerët që të kesh një bebe të vogël në shtëpi, gjum