Ky është gabimi më i madh që mund të bëni me domatet kur i blini

29/04/2019 - 08:29

Mos i vendosni asnjëherë domatet në frigorifer! E thotë këtë kërkimi më i fundit sipas të cilit temperaturat e ftohta ‘vrasin’ gjithë shijen e tyre. Nëse nuk duam të kemi domate që duken të bukura së jashtmi por pa shije, këshilla është që të mos i ruajmë në temperaturat nën 12 gradë sepse i ftohti ndërhyn te enzimat që i japin shijen karakteristike këtij ushqimi. 

Grupi i studiuesve të universitetit të Floridas, ka konservuar disa varietete domatesh në 5 gradë, duke i parë pas 1, 3 dhe 7 ditësh. Pas kësaj periudhe konservimi, domatet u zhvendosën në një ambient me temepraturë 20 gradë. U pa që shija e domateve, gjatë kohës që kishin ndenjur në vend të ftohtë, kishte ndryshuar në masën 65% ndërsa në tre ditët e tjera nuk kishte ndryshuar më.

Përveç këtij përfundimi, studiuesit këshillojnë gjithashtu që të shmanget konsumi i domateve të dimrit, që ruhen për një kohë të gjatë nga marketet në ambiente frigoriferike. Ata që vazhdojnë t’i përdorin domatet edhe sot, duhet të kenë vënë re që shija e tyre nuk është më ajo e ditëve të ngrohta.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Quhet ndryshe sëmundja e harresës dhe mund të shfaqet papritur tek kushdo.

Moda, gjithnjë e më e përhapur në dieta, për të zëvendësuar një vakt me akullore fsheh diçka të jashtëzakonshme ...

Obeziteti është shpallur nga Organizata Botërore e Shëndetit(OBSH) si sëmundja e shekullit dhe Shqipëria nuk përjashtohet nga rreziku.

Në stinën e verës akulloret janë përveçse shumë të shijshme  por edhe freskuese.

Në muajt e verës kur edhe shkollat janë mbyllur, fëmijët qëndrojnë me orë të zgjatura para ekranit të televizorit, i-pad apo edhe celular

Një studim i ri vuri në dukje se konsumi i kafes dhe çajit para kohës së fjetjes nuk ndikon në gjumë.

Sado e çuditshme të duket, një nga terapitë më të thjeshta, më të lira, më të shëndetshme dhe më të dobishme është ajo me bazë ujin: hidr

Për të matur presionin e gjakut, do të vijë dita kur do të bëni thjesht një selfie ose më mirë një video të shpejtë të fytyrës tuaj me ce

Shija e saj ekzotike e ka bërë tërë botën të magjepsur me kalimin e kohës, dhe kjo është kryesisht për shkak të atributeve të shumta shër