Mjeku: Arsyet pse dieta ushqimore vret më shumë se duhani

10/04/2019 - 14:02

Një studim i fundit i revistës mjekësore “Lancet” që u krye në rreth 195 shtete, tregon se plot 11 milionë persona çdo vit humbin jetën si pasojë e dietës ushqimore që përdorin çdo ditë, dhe këtu theksojmë që nuk e kemi fjalën për dietat që ndjekim për të ulur kilet e tepërta, por mënyrën e të ushqyerit.

Studimi ka zbuluar se dieta jonë e përditshme vret më shumë se duhanpirja, duke u bërë shkak për 1 në 5 vdekje në mbarë botën. Përdorimi i tepruar i kripës, mungesa e drithërave dhe frutave janë disa nga arsyet që po çojnë në një rritje të sëmundjeve kardiovaskulare, diabetit, etj..

Mjeku endokrinolog, Florian Toti tha se shqiptarët dallohen për jetëgjatësinë e tyre, por ushqehen në mënyrë jocilësore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shurupi i xhenxhefilit mund të përgatitet mjaft lehtë dhe të befason me shijen e mirë.

Çdo njeri ka mesatarisht 80,000 deri në 120,000 fije floku.

Kolla është një instrument i dobishëm për pastrimin e mushkërive nga substancat irrituese dhe sekrecionet e tepërta.

Nëse trupi juaj është larg të qenit perfekt, me siguri që presionin e ardhjes së verës po e ndjeni edhe më shumë.

Dimri ka mbërritur plotësisht, ditët janë bërë më të shkurtra dhe më të zymta.

Pastrimi i organizmit nga toksinat që akumulohen rregullisht, është jo vetëm i rëndësishëm por edhe i domosdoshëm.

Qeskat e syve dhe rrudhat perceptohen gjithmonë si probleme që kanë të bëjnë me moshën.

Lavanda ofron një sërë vlerash të rëndësishme mjekësore falë 150 përbërësve aktivë që luftojnë mikrobet, bakteret dhe radikalet e lira.

Frutat dhe perimet kombinohen rëndom në pjata nga më të ndryshmet me pretendimin se i bëjnë mirë shëndetit.

Tkurrjet muskulare në pulpën e këmbës shkaktojnë shumë dhimbje të forta, veçanërisht kur ato shfaqen gjatë natës.