Mjeku: Arsyet pse dieta ushqimore vret më shumë se duhani

10/04/2019 - 14:02

Një studim i fundit i revistës mjekësore “Lancet” që u krye në rreth 195 shtete, tregon se plot 11 milionë persona çdo vit humbin jetën si pasojë e dietës ushqimore që përdorin çdo ditë, dhe këtu theksojmë që nuk e kemi fjalën për dietat që ndjekim për të ulur kilet e tepërta, por mënyrën e të ushqyerit.

Studimi ka zbuluar se dieta jonë e përditshme vret më shumë se duhanpirja, duke u bërë shkak për 1 në 5 vdekje në mbarë botën. Përdorimi i tepruar i kripës, mungesa e drithërave dhe frutave janë disa nga arsyet që po çojnë në një rritje të sëmundjeve kardiovaskulare, diabetit, etj..

Mjeku endokrinolog, Florian Toti tha se shqiptarët dallohen për jetëgjatësinë e tyre, por ushqehen në mënyrë jocilësore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Puna me orë të gjata rrit rrezikun për goditje në zemër. Ky është përfundimi i një studimi të ri të Shoqatës Amerikane të Zemrës.

Celuliti ndodh kur indet në shtresën e lëkurës dobësohen dhe lejojnë formimin e depozitave dhjamore shumë pranë sipërfaqes së lëkurës.

Imagjinoni një situatë të tillë: Keni një takim shumë të rëndësishëm për pak, por keni një dhimbje koke të tmerrshme.

Eliminimi i zakoneve të këqija si fjetja me televizorin ndezur në dhomë, mund t’ju ndihmojë të humbni kilet e tepërta, sipas një studimi

Studimet shkencore, të cilave u referohet AgroWeb.org mbi ndikimin e stresit në organizëm, sugjerojnë se stresi është shkak por edhe paso

Një dozë dy orëshe në natyrë përmirëson në mënyrë domethënëse shëndetin dhe mirëqënien.

Gjendja shpirtërore ka lidhje të pashmangshme me ushqyerjen.

Bakteret “Gingivitis“ që gjenden në hapësirën e gojës dhe grykës mund të depërtojnë deri në tru.

Ndjehemi të lodhur, të zemëruar, të trishtuar dhe në një humor të keq dhe kjo na nxit të gjejmë ngushëllim në ushqim.

Tërshëra është një drith shumë i pasur me vitamina, minerale dhe fibër, tre përbërës kyç për një tretje të mirë.