Sa kalori duhet të merrni në ditë, nëse po mbani dietë

01/06/2020 - 12:11

Shumë individë ndjekin dietën me një sasi të ulët të kalorive gjatë ditës, për të humbur peshë. Kjo lloj diete kufizon marrjen e karbohidrateve dhe e përqëndron vëmendjen më tepër tek ushqimet e pasura me proteina dhe yndyra.

Kjo dietë sipas ekspertëve mund t’ju ndihmojë të luftoni dhe parandaloni diabetin e tipit 2. Për të patur një rezultat pozitiv dhe për të humbur peshë duke ndjekur këtë lloj diete, ekspertët japin disa këshilla që duhet të merren parasysh.

Në mënyrë ideale, si në çdo dietë, nuk duhet të rrezikoni për marrjen e kalorive. Për humbje peshe ideale dhe efektive, duhet të merrni 1500 kalori në ditë, nga të cilat, 600 duhet të vijnë nga ushqimet që përmbajnë yndyrë.

Gjithashtu duhet t’i kushtoni kujdes edhe llojit të yndyrës dhe proteinave që po merrni me ushqimet tuaja. Synoni të përfshini yndyrna të pangopura në pjatën tuaj, pasi ato gjithashtu përmbajnë gjurmë të proteinave dhe janë të pasura me antioksidantë dhe minerale, të cilat mund të mbrojnë shëndetin, ndërsa jeni duke humbur peshë.

Yndyrnat e pangopura gjenden kryesisht në artikuj ushqimorë si arra, fara, ushqimet e detit dhe produktet e qumështit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Skuqja dhe irritimi i lëkurës është shtuar në listën e simptomave të pacientëve të prekur me COVID-19, kanë bërë të ditur zyrtarë shëndet

Studimet e kryera mbi autopsitë e pacientëve që kanë humbur jetën për shkak të koronavirusit kanë zbuluar se sëmundja shkakton mpiksje gj

Efektet e sëmundjes së ndotjes së ajrit janë të njohura gjerësisht dhe konsiderohen si një shkaktar kryesor edhe për mjaft probleme në sh

Pyetja më e zakonshme që kanë prindërit e rinj për fëmijët e tyre, është sesa qumësht duhet të pinë.

Ekonomia nuk do të rikthehet në aktivitet të plotë deri kur të vihet në përdorim një vaksinë kundër COVID-19, thonë ekspertët.

Gjumi i mirë, aktiviteti fizik dhe ushqyerja e shëndetshme janë tre shtyllat kryesore të sistemit imunitar.i cili është thelbësor për shë

Mjaft konsumatorë preferojnë t’i nxjerrin farat e rrushit, madje të tjerë nuk konsumojnë as lëkurën e këtyre kokrrave.

Qytetërime të ndryshme i kanë përdorur mustaqet e misrit që në lashtësi, sepse kanë besuar fort se këto fije të holla, në dukje të rëndom

Është koha që fytyra juaj të përballet me faktet, kjo nuk është një kohë e mirë për lëkurën.

Ndonjëherë ndodh që në trup zbulon shenja ose të nxira të cilat shfaqen krejt papritur.