Shenjat e çrregullimeve hormonale, çfarë nuk duhet të injoroni

01/09/2019 - 21:28

Aknet

Aknet shkaktohen nga arsye nga më të ndryshme si dieta e varfër ushqimore, përdorimi i produkteve të gabuara estetike dhe larëse, si dhe ndryshimet hormonale.

Çrregullime të menstruacioneve

Ashtu si lodhja, edhe çrregullimi i ciklit menstrual mund të jetë rezultat i disa faktorëve, si stresi, probleme me tiroidet, nivelet e ulëta të estrogjenit ose sindroma policistike e vezores.

Rënia e flokëve

Rënia masive e flokëve jo gjithmonë është e lidhur me regjimin ushqimor apo përdorimin e shampove të gabuara, ajo mund të vijë edhe si rezultat i çrregullimeve hormonale.

Ndryshime të madhësisë së gjoksit

Ndryshimet e madhësisë së gjinjve janë të lidhura drejtpërdrejt me mungesën e estrogjenit, ndërsa niveli i lartë i këtij hormoni shkakton gjendra dhe ciste.

Lodhje e vazhdueshme

Çrregullimet hormonale janë shkaktarët e mudnshëm të ndjesisë së vazhdueshme të lodhjes. Nëse ndiheni e lodhur edhe në qoftë se keni fjetur 8 orë të plota gjumi, kjo nënkupton se nivelet e progesteronit janë shumë të larta. Këshillohuni me një mjek dhe bëni një analizë gjaku.

Djersitje e tepërt

Është mëse normale që gjatë verës të dehidratoheni dhe djersini më shumë se zakonisht, por nëse vini re se vazhdoni të djersini në mënyrë të pakontrolluar shkaktarët e vërtetë janë hormonet.

Qime në vende të ndryshme të trupit

Ndërkohë që ju bien flokët, mund të vini re edhe një rritje të pashpjegueshme të qimeve të zeza rreth thithkave, në duar, fytyrë ose pjesë të ndryshme të trupit. Përgjegjësit e vërtetë janë hormonet

Gjendja e luhatur emocionale

Femrat i njohin shumë mirë ditët kur duket sikur gjithçka shkon ters, ndihen të lodhura, të mërzitura, të trishtuara dhe pa kurrfarë entuziazmi. Kjo gjendje emocionale që bëhet më e fortë gjatë ciklit menstrual, shtatzënisë dhe menopauzës shktohet nga çrrgullimet hormonale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kur vjen puna tek antioksidantët, domatet janë ndër ushqimet më të pasura dhe më me vlerë për mirëqenien e njeriut.

Babai i Meghan Markle ka zgjedhur të publikojë disa momente nga fëmijëria e vajzës së tij.

Kur përmendet fjala spinaq, përpara syve na vjen një tufë gjethesh jeshile shumë të shëndetshme për organizmin.

Një nga pamjet më të shpeshta që shohim kur shpërthen një epidemi virusesh është ajo e njerëzve që mbajnë maska kirurgjikale.

Veza është padyshim përbërësi kryesor i një mëngjes të shëndetshëm.

Gjembgomari është një bimë që gjendet shpesh në gjendje të egër në të gjithë territoret shqiptare dhe eksportohet fuqishëm drejt tregjeve

Sipas një studimi shkencor të botuar në Journal of Nutrition, konsumi i përditshëm i bajameve ndihmon në rënien në peshë, veçanërisht në

Gështenjat janë një frut unik i specieve Castanea të pemëve të qumeshtit.

Një teknikë të re kirurgjikale që e bën më të lehtë transplantimin e organeve.

Dhimbja e fytit përveçse e dhimbshme mund të jetë dhe shumë bezdisëse.