Si të digjni kalori duke bërë punë shtëpie

08/04/2020 - 12:49

Një ndër problemet apo vështirësitë që njerëzit po haset në këtë periudhë izolimi për shkak të pandemisë është shtimi i peshës dhe mungesa e aktivitetit fizik.

Sidoqoftë, ka një mënyrë të thjeshtë për të ndihmuar veten që të digjni kalori… duke bërë punë shtëpie!

Rregullimi i shtëpisë-> Me një orë lëvizje mund të digjni rreth 153 kalori.

Hekurosja–> Me një orë hekurosje mund të digjni rreth 161 kalori.

Pastrimi–>  Një pastrim prej 30-minutësh do t’ju djegë rreth 136 kalori.

Fshirje e pluhurit-> Pluhuri së bashku me punë të tjera “të lehta”, të tilla si nxjerrjen e plehrave ose rregullimi i shtratit, divanit, etj., ju ndihmojnë të humbni 175 kalori në orë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Jamballi, ose siç edhe njihet ndryshe si Likuiricia, është një bimë bishtajore në formën e shkurres.

Në moshën e tretë, njerëzit kanë nevojë për më pak kalori, duke qenë se nuk janë më aktivë fizikisht dhe metabolizmi është i dobësuar.

Frutat e detit janë ndër burimet më të mira të vitaminave dhe mineraleve për të cilat trupi dhe truri kanë shumë nevojë, sidomos në verë.

Edhe një pjesë shumë e madhe pacientësh me një formë të lehtë të COVID-19 zhvillojnë antitrupa, të cilët më pas mund t’i imunizojnë për d

Gjumi është një proces që ndikohet nga shumë faktorë të brendshëm dhe të jashtëm.

Mjekja alergologe, Mira Xhixha, shpjegoi këtë të hënë në emisionin “Rudina”, në Tv Klan, simptomat që dallojnë alergjitë e pranverës nga

Gratë dhe vajzat duhet të tregojnë kujdes për ushqyesit e nevojshëm në çdo fazë të jetës së tyre.

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.

Maji është muaji i ndërgjegjësimit ndaj Melanomës, kancerit të lëkurës i cili karakterizohet nga vdekshmëria e lartë dhe agresiviteti.