Studimi: Edhe pacientët me forma të lehta të COVID-19 mund të fitojnë imunitet

27/05/2020 - 07:35

Edhe një pjesë shumë e madhe pacientësh me një formë të lehtë të COVID-19 zhvillojnë antitrupa, të cilët më pas mund t’i imunizojnë për disa javë kundër sëmundjes, sipas një studimi të Institutit “Pasteur” dhe “CHU”, në Strasburg.

“Dihej që njerëzit me forma të rënda të sëmundjes krijonin antitrupa brenda 15 ditëve nga fillimi i shenjave. Tani ne e dimë se kjo është gjithashtu e vërtetë për ata që zhvillojnë forma të lehta, edhe nëse nivelet e antitrupat janë ndoshta më të dobët”, tha në një njoftim për shtyp një nga autorët e studimit, Arnaud Fontanet, kreu i departamentit Global të Shëndetit, në Institutin Pasteur.

Studimi u krye në 160 anëtarë të personelit të spitaleve universitare të Strasburgut, gjithashtu të prekur nga forma të lehta të COVID-19.

“Prodhimi i antitrupave dhe aktiviteti i tyre neutralizues rriten me kalimin e kohës, deri në 41 ditë pas fillimit të simptomave”, shpjegon Olivier Schwartz.

“Objektivi tani është të studiojmë më vonë, me kalimin e kohës, se si do të evoluojë kjo përgjigje, a do të ruhen antitrupat, a do ta kenë këtë aktivitet neutralizues dhe për sa kohë”, shtoi ai.

Për këtë arsye, pjesëmarrësit në studim mund të testohen përsëri në muajt e ardhshëm.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Skuqja dhe irritimi i lëkurës është shtuar në listën e simptomave të pacientëve të prekur me COVID-19, kanë bërë të ditur zyrtarë shëndet

Studimet e kryera mbi autopsitë e pacientëve që kanë humbur jetën për shkak të koronavirusit kanë zbuluar se sëmundja shkakton mpiksje gj

Efektet e sëmundjes së ndotjes së ajrit janë të njohura gjerësisht dhe konsiderohen si një shkaktar kryesor edhe për mjaft probleme në sh

Pyetja më e zakonshme që kanë prindërit e rinj për fëmijët e tyre, është sesa qumësht duhet të pinë.

Ekonomia nuk do të rikthehet në aktivitet të plotë deri kur të vihet në përdorim një vaksinë kundër COVID-19, thonë ekspertët.

Gjumi i mirë, aktiviteti fizik dhe ushqyerja e shëndetshme janë tre shtyllat kryesore të sistemit imunitar.i cili është thelbësor për shë

Mjaft konsumatorë preferojnë t’i nxjerrin farat e rrushit, madje të tjerë nuk konsumojnë as lëkurën e këtyre kokrrave.

Qytetërime të ndryshme i kanë përdorur mustaqet e misrit që në lashtësi, sepse kanë besuar fort se këto fije të holla, në dukje të rëndom

Është koha që fytyra juaj të përballet me faktet, kjo nuk është një kohë e mirë për lëkurën.

Ndonjëherë ndodh që në trup zbulon shenja ose të nxira të cilat shfaqen krejt papritur.