Zbulohet si e lufton sistemi imunitar i trupit koronavirusin

18/03/2020 - 08:14

Shkencëtarët në Australi kanë identifikuar se si sistemi imunitar i trupit e lufton koronavirusin e ri. Kërkimi i tyre u publikua në gazetën Nature Magazine dhe tregoi se njerëzit e marrin vetën nga COVID-19 njësoj siç do të bënin me gripin.

Sipas ekspertëve, përcaktimi se cilat janë qelizat imune ndihmon në zhvillimin e një vaksine.

Shumë njerëz janë shëruar nga COVID-19, çka do të thotë se sistemi imunitar e lufton me sukses virusin. Por për herë të parë, kërkuesit kanë identifikuar katër lloje qelizash imune që luftojnë koronavirusin.

Ato u vëzhguan nga një paciente, gjendja e të cilit ishte në gjendje mesatare dhe nuk vuante nga sëmundje të tjera më parë. Bëhet fjalë për një 47-vjeçare nga Kina, e cila ishte paraqitur në një spital në Australi. Ajo u shërua për 14 ditë.

Sipas ekspertëve, tre ditë përpara se ajo filloi të përmirësohej, në gjak iu gjetën qeliza specifike.

“Jemi shumë të lumtur për këto rezultate”, tha një prej ekspertëve.

Deri më tani në të gjithë botën janë shënuar më shumë se 160.000 raste me koronavirus, ku rreth 6.500 kanë mbetur të vdekur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Çdo ditë, amvisat shqiptare përballen me mëdyshje, sfida dhe punë.

Instituti i Shëndetit Publik (ISHP) ka publikuar disa masa, se si duhet të kujdesemi për të moshuarit dhe fëmijët, në situatën e përhapje

Përveç personave të moshuar, të sëmurët kronikë, dhe personat me imunitet të dobët, edhe astmatikët duhet që të bëjnë shumë kujdes dhe të

Gjithçka nis me shfaqjen e temperaturës së lartë. Kjo është simptoma kryesore e njerëzve të prekur nga koronavirusi.

Cilësia e gjumit ka një ndikim të drejtpërdrejtë në sistemin kardiovaskular të organizmit.

Larja e shpeshtë e duarve me ujë dhe sapun, përbën vijën e parë efikase të mbrojtjes ndaj infektimit nga COVID-19.

Veshja e një maske për fytyrën nuk është sigurisht një garanci e hekurt që nuk do të sëmureni – viruset gjithashtu mund të transmetohen p

Të qenit energjikë është e nevojshme për të kryer aktivitetet që mbushin ditën.

Hera e fundit që Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli një pandemi ishte qershori i vitit 2009 si pasojë e përhapjes masive të gripi