Zbulohet si e lufton sistemi imunitar i trupit koronavirusin

18/03/2020 - 08:14

Shkencëtarët në Australi kanë identifikuar se si sistemi imunitar i trupit e lufton koronavirusin e ri. Kërkimi i tyre u publikua në gazetën Nature Magazine dhe tregoi se njerëzit e marrin vetën nga COVID-19 njësoj siç do të bënin me gripin.

Sipas ekspertëve, përcaktimi se cilat janë qelizat imune ndihmon në zhvillimin e një vaksine.

Shumë njerëz janë shëruar nga COVID-19, çka do të thotë se sistemi imunitar e lufton me sukses virusin. Por për herë të parë, kërkuesit kanë identifikuar katër lloje qelizash imune që luftojnë koronavirusin.

Ato u vëzhguan nga një paciente, gjendja e të cilit ishte në gjendje mesatare dhe nuk vuante nga sëmundje të tjera më parë. Bëhet fjalë për një 47-vjeçare nga Kina, e cila ishte paraqitur në një spital në Australi. Ajo u shërua për 14 ditë.

Sipas ekspertëve, tre ditë përpara se ajo filloi të përmirësohej, në gjak iu gjetën qeliza specifike.

“Jemi shumë të lumtur për këto rezultate”, tha një prej ekspertëve.

Deri më tani në të gjithë botën janë shënuar më shumë se 160.000 raste me koronavirus, ku rreth 6.500 kanë mbetur të vdekur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të dy këto përbërës natyralë janë fantastike për shëndetin e trurit, zemrën por dhe probleme të tjera shëndetsore.

Studiuesit dhe mjekët në të gjithë botën nuk po lënë gur pa lëvizur për të gjetur mënyra për të ndaluar pandeminë e Covid-19.

Sindroma Asperger (AS) është një nga një grupet e çrregullimeve neurologjike të njohura si çrregullime të spektrit të autizmit (ASD).

Qumështi është i shëndetshëm për kockat, por jo vetëm! Nëse e konsumoni atë para gjumit, do të keni edhe më shumë përfitime.

Një udhëzim i Institutit të Shëndetit Publik në Mbretërinë e Bashkuar thotë se mjalti përbën mënyrën më të mirë për të trajtuar kollën ak

Kafeja gjatë shtatzënisë duhet evituar plotësisht. Ky është rezultati i një studimi të publikuar sot i bazuar mbi statistika.

Sipas një studimi, fëmijët nën 5 vjeç mund të preken më lehtë nga koronavirusi se sa të rriturit.

Lëngu i portokallit tingëllon si alternativë e mençur dhe e shëndetshme për ta nisur ditën.

Një ndër pijet më të dashura dhe të famshme të fillimit të mëngjeseve plot energji.

Kujdesi për dhëmbët është i domosdoshëm për të pasur një buzëqeshje të bukur.