Tre avionë rusë janë kapur në hapësirën ajrore ndërkombëtare mbi Detin Baltik, sipas forcave ajrore të Gjermanisë. 

Të dyja forcat gjermane dhe britanike u vendosën për të identifikuar avionët luftarakë Sukhoi Su-27 dhe një avion Ilyushin Il-20.

Avionët po fluturonin pa sinjale transponderësh, të cilët japin informacion për identifikimin e avionit.

Luftwaffe postoi disa fotografi të avionëve rusë në mes të fluturimit në mediat sociale.